E-kontorisse

Menüü

Äriklientide uudiskiri 2016/11

Hea klient!

Sügise uudiskirjas võtame luubi alla ärikatkestuse kindlustuse. Samuti räägime sellest, miks on vaja kindlustada ATV-d, mootorrattad või väikelaevad ka sügis-talviseks perioodiks, kui neid tegelikult sõiduks ei kasutata.
Kaks kevadel välja valitud ERGO noore sportlase stipendiaati lunastasid omale õiguse osaleda Rios toimunud olümpiamängudel. Jagame Teiega nende olümpiamuljeid ja uurime tulevikuplaane.


Ärikatkestuse kindlustus


Üks kõige populaarsemaid liike ärikliendi kindlustuses on ärikatkestuse kindlustus. See kaitseb ettevõtet äritegevuse katkemisest või käibe vähenemisest tekkinud kahju eest, kui kahju on põhjustanud varakindlustusjuhtum. Me mõistame, et iga äri on isemoodi. Seetõttu on ärikatkestuse kindlustus nii-öelda tellimustöö, kus ei ole tüüplahendusi. Alati tasub oma halduriga läbi rääkida, millist kaitset ärikatkestuse korral just vajatakse.

„Suurimad ärikatkestuse kahjujuhtumid on olnud majutusasutustes ja toomishoonetes,“ selgitas varakahjude grupi juht Erko Makienko. Suurimad vaenlased hoonetele on traditsiooniliselt tuli ja vesi. „Kui kliendi tootmishoone on saanud tuleõnnetuses sedavõrd kahjustada, et seal ei ole mõnda aega võimalik tegevust jätkata, hüvitame püsikulud, sealhulgas palgad, laenumaksed ning muud lepinguliste teenuste püsimaksed. Praegusaja Eestis on olukord, kus häid spetsialiste on raske leida. Ärikatkestuse kindlustuskaitse abil ei ole probleemi maksta inimestele palka edasi, kuigi puudub sama perioodi tegevus ja käive,“ lisas Makienko.

„Samasugune näide kehtib hotelli kohta: kui näiteks veekahjustuse on saanud üks-kaks hotellituba, siis katame ka saamata jäänud tulu selle perioodi eest, kui tube remonditi,“ selgitas Makienko. „Oleme hiljuti välja maksnud 132 000 euro suuruseid hüvitisi,“ lisas ta.

Ärikatkestus võib halvata just väikeste ja alustavate ettevõtete tegevust, näiteks võib ühe masina kahjustus viia rivist välja kogu äritegevuse. Lisaks pole alustavad ettevõtted veel jõudnud koguda ootamatusteks reserve.Mis on seisukasko?


Kuigi õues puhuvad juba sügistuuled ning mootorrattad ja paadid on varju alla kolitud, ei tähenda see seda, et nende eest ei peaks enam hoolt kandma. Nagu ikka, ei hüüa õnnetused tulles, ning hooajaliste sõidukitega juhtub õnnetusi just siis, kui kindlustust kaitsmas ei ole.

Mootorrataste ja ATVde tarbeks on motokasko, mille puhul on võimalus valida ka seisukasko variant. See on soodsam, kui maksta täiskasko eest, ent kaitseb sõidukit loodus- ja vandalismikahjude eest. „Kahjuks on olnud küll ja veel juhtumeid, kus garaaži katus vajub talvel raske lumega läbi ning sõiduk saab kannatada,“ kirjeldas transpordikindlustuse grupi juht Kaido Naarits. „Samuti on puu kukkunud sügistuulega mootorrattale. Omanik oli alguses kindel, et kõik on kindlustusega kaetud, ent paraku oli ta hooaja lõppedes kindlustuse katkestanud,“ lisas Naarits.

Üks võimalik oht on ka garaažikompeksides elektrilühisest tekkivad tulekahjud. Tuleroaks on läinud nii mootorrattaid, ATVsid kui ka väikelaevu, mis on talveks hoiuruumidesse pandud.

„Kuigi jahtklubid ja motogaraažid pakuvad samuti talvekorteri teenust, ei vastuta nad üldjuhul kahju eest, mis võib tekkida nende territooriumil tormi või tuleõnnetuse tagajärjel. Sestap tasub üle küsida, mis õnnetuste korral on hoiule viidud paat kaitstud, et ei oleks halbu üllatusi,“ selgitas mere- ja tehniliste riskide kindlustuse grupi juht Vadim Paltman.

Tõsi on ka see, et kahjusid juhtub paatidega ikka, olgu nad siis sõidus või hoopiski kuival maal. Peale tule- ja loodusohu kimbutab paadiomanikke ka vargusoht. „Eelmisel suvel haakisid pikanäpumehed oma autole järele paaditreileri koos aluse endaga,“ lausus Paltman. „Igal aastal lähevad kaduma ka mõned päramootorid, mida on varastel lihtne paadi küljest ära kruvida,“ lisas ta.

ERGO väikelaevakindlustus hoiab paati nii transpordil, ellingul kui ka hoiukohas. Sõlmime väikelaevade kindlustuse lepinguid just selle eesmärgiga ka kogu aastaks ning talvise poolaasta makse on ühtlasi suvisest soodsam.

„Aastaringne kindlustus on ka mugavuse küsimus: kui sõiduk on pidevalt olnud meie hingekirjas, siis ei soovi me seda lepingu pikendamisel ka üle vaadata. Kui aga vahepeal on leping katkenud, tuleb meil seda teha,“ sõnas Paltman. Tahes-tahtmata tekivad esimeste kevadiste päevadega uutest paadiomanikest järjekorrad ning lepingu sõlmimine võib aega võtta.

ERGO noore sportlase stipendiaadid lõid Rios laineid


Purjetajad Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp

Kevadel alustas ERGO noorte sportlaste stipendiumi jagamist ja valis välja lootustandvad noored, toetamaks nende ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel.

Valikuid tehes ei teadnud veel keegi, et stipendiumi saanud purjetajad Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp olümpiamängudele pääsevad. Nüüd jagavad Rios Eestit esindanud neiud meiega oma olümpiamuljeid.


Stipendiumi abil said noored purjetajad oma paadile uue purje.

2016. aasta suvehooaeg jääb meile tänu Rio olümpiamängudele kahtlemata väga eredalt meelde. Esiteks oli Rio kindlasti üks ilusamaid kohti, kus me siiani purjetanud oleme: mitmetasandilised mäeahelikud, metsiku loodusega kaldad ja muu selline. Kuigi enne oli palju räägitud sealse vee mustusest ja ohtlikkusest, siis meile see otseselt probleemiks ei osutunud. Märkasime küll vees üksikuid kilekotte ja muid plastesemeid, kuid kohalikud olid näinud puhastustöödega kõvasti vaeva ja suurema prahi sealt võistluste ajaks eemaldanud.  

Olümpiakülas elamine oli kindlasti teine väga vahva kogemus. Võimalust puutuda kokku maailma spordieliidiga ei avane just iga päev. Lisaks oli väga äge saada lähemalt tuttavaks teiste Eesti sportlastega ja kuulda nende tegemistest. Meil õnnestus isegi sõudjate pronksmedal oma käega ära katsuda!

Kuigi kohalikud olid olümpiaküla ehitamisega palju vaeva näinud, esines seal siiski üksikuid vahejuhtumeid, mida on uudishimulikele kuulajatele tore edasi rääkida. Näiteks kui soovisime ühel õhtul liftiga üles oma tubadesse sõita ja tellitud lift fuajeekorrusel uksed avas, nägime üllatuseks liftišahtis vett kosena alla jooksmas. Kui avasime trepikoja ukse, et hoopis sealtkaudu üles minna, avastasime, et ka trepil voolas vesi. Selgus, et 10. korrusel oli lõhkenud tuletõrjevoolik, mille tagajärjel purskas tohutu hulk vett suure survega trepikotta. Õnneks suudeti ootamatu veeavarii paari tunniga taas kontrolli alla saada ja suuremaid materiaalseid kahjusid õnnetusele ei järgnenud. Üldiselt olid korraldajad tublid ja said suurürituse organiseerimisega edukalt hakkama.Mis on teie tulevikuplaanid?

Rio olümpiamängude lõppemine tähistas meie jaoks pikas perspektiivis uue olümpiatsükli algust. Selleks, et endale Tokyo olümpiapääse varakult kindlustada, tuleb meil olla suurepärases vormis 2018. aasta maailmameistrivõistlustel Taanis Århusis. Järgmisel aastal soovime tugevat konkurentsi pakkuda nii Euroopa meistrivõistlustel kui ka juunioride ja täiskasvanute maailmameistrivõistlustel. Oktoobris algasid taas sisetreeningud üldfüüsilise ettevalmistuse parandamiseks ja võimaluse korral läheme ka välislaagritesse.

Purjetajate tegemisi saab jälgida ka Facebooki fännilehelt https://www.facebook.com/EST49erFX/.

ERGO stipendiaat Erika Kirpu vehkles maailma parimatega Rios


Erika Kirpu osales edukalt Rio olümpiamängudel. Naiskond jõudis maailma nelja parima hulka. Uurisime, kuidas käis elu Rios ning kuidas tõustakse tippsportlaseks.

Palun kirjelda meile oma olümpiakogemust. 

Olümpia on tegelikult tänapäeva ime. Mitu tuhat inimest, tipptasemel sportlast, kes on kogunenud ühte kohta. Iga päev kohtad eri riikide ja rahvuste sportlasi, kes hoolimata oma erinevustest veedavad suurepäraselt koos aega. Üks lemmiknäidetest on see, et siin võid näha Lõuna- ja Põhja-Korea sportlasi, kes söövad ühe laua taga. Peale selle on sul võimalus oma silmaga näha maailma spordi suurimaid meistreid: Phelpsi, Bolti, Nadali, Neymari ja teisi. See on imelik ja ka väga äge tunne – olla selle suure asja väike osa.        

Milline on olnud Sinu perekonna roll Sinu eduloos?

Väga suur. Nagu teada, mu mõlemad vanemad on treenerid, nende panus olnuks suur ka siis, kui nad oleksid teiselt erialalt. Ema ja isa olid ja on alati toeks, abiks ning oskavad mind suunata ja motiveerida. Pean tõdema, et ei ole üldse lihtne toetajat leida. Tihti pead meeletult palju tööd tegema, et saada vähemalt midagigi. Vahepeal ei saa ka seda. Kahju, sest Eestil on tõesti häid sportlasi, kes peavad just raha pärast teatud hetkel spordiga lõpetama. Mul vedas, kuna sattusin õigel ajal õigesse kohta. Sporti tegin ma juba lapsepõlves ning vehklemine oli alati minu suurim huvi ja armastus.

Mida teed siis, kui ei vehkle, ehk mida Sulle meeldib teha vabal ajal?

Ausalt öeldes väga palju vaba aega ei ole. Siiski leidsin eelmisel aastal aega, et itaalia keelt õppida, ning jätkan õpinguid siiamaani. Kui tekib rohkem vaba aega, siis üritan reisida. Kuigi see on minu jaoks väga väsitav, pakub meeletult häid emotsioone.

Mis on Sinu tulevikuplaanid?

Kuna viimased kaks aastat olen ennast täiesti olümpiale pühendanud, siis nüüd tahaksin natuke ka muude asjadega tegeleda. Tahaksin õppima minna. Ma ei ole veel otsustanud, kas jätkata õigusteaduse õpingutega või alustada hoopis mingi muu valdkonnaga.