Tasub teada: kuidas koduseid veekahjusid ära hoida?

10. jaanuar 2025

Iga kolmas ERGOle teatatud kahjujuhtum on seotud veeavariiga. Tavaliselt on see purunenud toru, lekkiv survevoolik, rikkega pesu- või nõudepesumasin või boiler, suurema pakasega tuleb ette ka torude lõhkemisi külmumise tõttu. ERGO kodukindlustuse portfellijuht Annika Mällo selgitab, kuidas sagedasemaid veekahjusid ennetada.

Soojusta torud ja taga piisav temperatuur

Suurema pakasega on torude külmumine üks suuremaid veekahjude põhjustajaid – külmunud torud võivad lõhkeda nii seintes, põrandates kui ka lagedes. Selleks, et külmakahjusid ennetada, on kõige olulisem ehitise ja torude korralik soojustus ning piisava sisetemperatuuri tagamine. Mida jahedam on siseruum, seda suurem on tõenäosus, et külm õhumass läbi välisseina torud ära külmetab. Seepärast tuleks külma ilma korral tõsta ka vähem kasutatavates ruumides küte miinimumilt pigem keskmise peale.

Ka suve- või maakodu, mida talvisel ajal igapäevaselt ei kasutata, tasub aegajalt vaatamas käia ja veenduda sooja tagavate tehnoseadmete korrasolekus. Kütteseadmete võimsus tuleks reguleerida selliselt, et ootamatu keskmisest külmem õhutemperatuur ei tekitaks külmumiskahju 

Tühjenda ja sulge torustik, kui oled pikemalt ära

Hoones, mida igapäevaselt ei köeta ja kus vett ei kasutata, tuleks torustik tühjendada ja sulgeda. Oluline on veenduda, et vesi ei jääks süsteemidesse ega nende osadesse, näiteks ei tohiks unustada ka boileri ja WC-poti tühjendamist.  

Kontrolli survevoolikuid ja seadmeid

Nii vett tarbivad seadmed kui ka survevoolikud kuluvad aja jooksul. Seepärast on ettenägelik neid regulaarselt hooldada ja kulumise või korrodeerumise korral koheselt välja vahetada. Silm tasub peal hoida ka torudel ja nende ühendustel, kuna needki ei kesta igavesti. Torudel ei tohi olla muhke, paindeid, keerde ega vigastusi. Kortermaja elanikud, kelle kodu läbib kaasomandis olev torustik, peaksid kindlasti teavitama ühistut, kui märkavad torustikul roosteplekke või muid märke, mis viitavad toru amortisatsioonile.  

Kaalu nutikate vidinate kasutamist

Tänapäeval on saadaval erinevad nutikad veelekkeandureid, mis tuvastavad lekked ja saadavad märguande telefoni kaudu. Kui kodus on valvesüsteem, saab anduri ühendada ka sellega. Veelekkeanduri võib paigaldada näiteks veetorude, valamute, nõudepesumasinate, WC-pottide või pesumasinate lähedusse. Veelekkeandur on kindlasti kasulik ka keldris, kus väga tihti ei käida. Tänu veelekkeandurile saab lekke avastada koheselt ja kiiresti tegutsedes suurema kahju ära hoida. 

Veekahjude ennetamine nõuab regulaarselt hoolt, kuid aitab ära hoida suuremaid kahjusid. Enamik veekahjudest on küll kodukindlustuse lepingu alusel hüvitatavad, kuid nende likvideerimisega kaasneb kahjuks pea alati ebamugavus ja ajakulu. Kortermajades, kus veelekke tõttu võib kahjustada saada ka naabri kodu, on mõistlik kodukindlustuse lepingusse lisada ka vastutuskindlustus, mis hüvitab naabrite elamisele tekkinud kahjud.


Osta kodukindlustus veebist