Tööandja vastutuskindlustus maandab Teie ettevõtte riske

Kõigil tööandjatel on kohustus tagada oma töötajatele ohutu töökeskkond. Hoolitseda tuleb nii selle eest, et töötajaid ei tabaks kutsehaigused kui ka selle eest, et tööõnnetusi ei juhtuks. Mõistlik on tööohutusele tähelepanu pöörata eelkõige ennetavalt, et mitte pärast kulukate tagajärgedega tegeleda.

Lisaks ennetustööle sõlmib järjest rohkem tööandjaid vastutuskindlustuse, mis võimaliku tööõnnetuse või kutsehaiguse korral aitab katta töötajale tekkinud kahju. Ühelt poolt näitab vastutuskindlustuse sõlmimine hoolimist oma töötajatest, teisalt aitab kindlustus võimalike kahjujuhtumite korral riske maandada. Tööandja vastutuskindlustus on enamuses Euroopa riikides juba ka kohustuslik, et tagada õnnetuste korral nii kahjude kiire hüvitamine kui ka ettevõtte kestmajäämine.

Tööinspektsiooni andmete põhjal on viimastel aastatel tööõnnetuste arv kasvanud. Eelmisel, 2013. aastal toimus Eestis kokku 4180 tööõnnetust, mis on 436 juhtumi võrra suurem 2011. aastal registreeritud õnnetustest. Surmaga lõppes eelmisel aastal 20 tööõnnetust. Väga paljudel juhtudel lasub vastutus toimunud õnnetuse eest tööandjal ning sellisel juhul on tööandjal kohustus tekkinud kahju hüvitada.

Tööõnnetuse korral tuleb tööandjal hüvitada näiteks vigastada saanud töötaja ravikulu ja töövõime kaotusest tulenev sissetuleku kaotus. Surmaga lõppenud õnnetuse korral tuleb kindlasti hüvitada matusekulud ning kui tööõnnetuses hukkunud töötajal oli ülalpeetavaid, tuleb tööandjal tasuda ka ülalpeetavate elatusraha. Lisaks töötaja tööõnnetuse või kutsehaigusega kaasnevatele kuludele on tööandja vastutuskindlustus abiks ka töötajate poolt tööandja vastu esitatud põhjendamata nõuete korral. Tööandja vastutuskindlustus katab ka õigusabi-, ekspertiisi- ja kohtukulud, mis võivad tööandjal kaasneda seoses antud nõuete menetlemisega.

Vastutuskindlustusleping kehtib tööandja ja kindlustusfirma vahel kokku lepitud ajavahemikul ja tingimustel. Kahju hüvitamisel lähtub kindlustusselts õnnetuse või kahjujuhtumi toimumise ajal kehtinud hüvitispiirist ja omavastutusest. Samas laieneb kindlustuskaitse nõuetele, mis esitatakse kuni viie aasta jooksul pärast kindlustusperioodi lõppemist.