Kuidas kaitsta end suurte väljaminekute eest, kui oled sattunud juriidilisse vaidlusesse?

1. oktoober 2020

Kas oled mõelnud, mis saab siis, kui pead saamata jäänud hüvitiste tõttu oma õigusi kohtu või töövaidluskomisjoni kaudu kaitsma või kui kaupmees keeldub puudustega toodet asendamast?

Arvuta õigusabikulude kindlustuse makse siin

Iga teine eestimaalane on tunnistanud, et oleks viimaste aastate jooksul vajanud mõne keerulise juhtumi lahendamiseks õigusabi, kuid võimalike juriidiliste kulude tõttu löönud käega, selgus ERGO õigusabikulude kindlustuse uuringust. „Kui Lääne-Euroopas on õigusabikulude kindlustamine populaarne, siis Eestis seda kahjuks nii hästi ei teata,“ ütles ERGO õigusabikulude kindlustuse ärijuht Maiko Kalvet.   

Õigusabikulude kindlustus muudab probleemide lahendamise oluliselt lihtsamaks ning matab mured enne, kui need suureks paisuda jõuavad. Kindlustus pakub tuge nii kulude osas kui pakub ka vajalikku juriidilist nõu. 

Õigusabikulude kindlustuse ärijuhi sõnul tabab vaidlustesse sattumine inimesi sageli ootamatult ning juhtumid sagenevad just keerulistel aegadel. „Koroonaviiruse esimene laine kasvatas õiguslike vaidluste arvu ligi 70%. Enim kasvasid just töövaidlused. Tuli ette olukordi, kus tööandja otsustas töötaja koondades maksta talle ettenähtud hüvitist pigem vähem või üldse mitte, vassis palga- või puhkusearvestusega või lõpetas lepingu valedel alustel. Näited on veel palju teisigi,“ ütles Kalvet.  

Mida teeksid selles olukorras sina? Paraku näitab hiljutine õigusabikulude uuring, et iga teine täiskasvanud eestimaalane on viimase kolme aasta jooksu sattunud õiguslikku vaidlusesse ja enamikul juhtudel löönud selle lahendamisele käega.  

„Iseenesest mõistetakse, et minu suhtes on käitutud ülekohtuselt, kuid asjaga edasi ei minda, sest õigusabi peetakse liiga kulukaks. Teisalt lihtsalt ei teata, kuhu oma murega pöörduda,“ kirjeldas Kalvet.   

„Õigusabi aga ei pea olema kallis ja keeruline. Kui sul on tehtud õigusabikulude kindlustus, siis ei ole vaja oma õigustest loobuda, sest võetud kaitse mitte ainult ei kata kulusid, vaid õigusliku probleemi korral tagab vajalikud käitumisjuhised juristidelt kuni selleni välja, et esindame sind kohtus ja katame kohtukulud,“ lisas ta.  

Õigusabikulude kindlustuskaitse aitab ootamatult tekkinud olukorras olla teisele osapoolele võrdne vastane. Seda eelkõige keerulistel aegadel, kui hirm või teadmatus tuleviku ees on suurem kui muidu.  

Arvuta õigusabikulude kindlustuse makse siin

Loe veel samal teemal:  
Milliste murede puhul aitab õigusabikulude kindlustus?
Õigusabikulusid ei pea alati ise kandma