Hirmus libe on! Tänavu on juhtunud kolmandiku võrra rohkem liiklusõnnetusi

16. veebruar 2024

Aasta alguse kiired ilmamuutused on teinud tänavad väga libedaks – inimesed kukuvad ja murravad luid, autodki ei püsi teel.

Tänavu aasta alguses on eelmise aasta sama perioodiga juhtunud lausa 37% rohkem liikluskindlustuse juhtumeid kui läinud aastal samal ajal, ütles ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts. Kui tavalisel päeval juhtub ERGO liikluskindlustuse klientidega keskmiselt 35 liiklusõnnetust, siis tänavuse aasta alguses olid mõned eriti mustad päevad. Näiteks 12. jaanuaril juhtus lausa 80 avariid, väga rasked olid ka viies ja kuues jaanuar.

Libeduse käes on kannatanud ka jalakäijad. Tänavu on õnnetustega seotud kahjusid registreeritud 200, nendest 40% on kukkumised, millest omakorda pooled on seotud libedusega, selgitas Lepvalts õnnetuste põhjuseid. „Kõige sagedasemad on ikka tänaval libastumised,“ lisas ta. 30% kõigist libedaga kukkumisel juhtunud traumadest on tänavu registreeritud Tallinnas, mis on pealinna rahvastikutihedust arvesse võttes ka loogiline. Omajagu õnnetusi juhtub inimestega ka siis, kui nad parasjagu autosse istuvad või sealt välja astuvad – libedale astudes kukutakse päris sageli, nentis Lepvalts.

Vigastustest on Lepvaltsi sõnul kõige sagedasemad randmevigastused, käeluumurrud, peatraumad. Päris sageli tuleb ette ka peatraumadega kaasnevaid hammaste kahjustusi. Kergemad kukkumisest põhjustatud tervisekahjustused paranevad iseenesest, raskematel juhtumitel tuleb aga isegi kuude kaupa kodus püsida, siis tuleb arvestada ka sissetulekute langusega. „Keskmine libeduse tekitatud kahjusumma on umbes 700 eurot. „Enamasti maksame valuraha ja hüvitame traumast taastumise perioodi eest päevaraha,“ täpsustas Lepvalts.

Traumade vältimiseks tuleb olla ettevaatlik: varuda aega, vältida kiirustamist, kanda võimalusel korraliku mustriga, haakuva tallaga jalanõusid. Teed ületades tuleks arvestada, et lähenev auto ei pruugi õigel ajal seisma jääda.