Kahjude ennetamine kodus

Kodu ei ole vaid neli seina ja katus. See on Sinu kindlus, mille oled loonud suure vaeva ja hoolega. Sul on koduga tugev emotsionaalne side ja Sa hoiad seda nii hästi, kuidas oskad. Vaatamata sellele võib teinekord siiski midagi ootamatut juhtuda – halvad üllatused tabavad tavaliselt just sealt, kust neid kõige vähem oodata oskad.

 
 
 

Näpunäiteid kahjude ennetamiseks

Paljusid riske, mis ohustavad kodu ja seal olevat vara, annab aga üpris lihtsalt maandada. Oleme ERGOs oma pikale kogemusele tuginedes kaardistanud ära peamised riskid, mis ohustavad Sinu maja või korterit, ning toonud välja soovitused, kuidas neid riske maandada.

Loe lähemalt, kuidas enda kodus kahjusid ennetada allolevast ohutusvoldikust.

 

Mille järgi valida koju ohutusvarustust?

Oleme kokku kogunud koostöös Tamrexiga rea praktilisi soovitusi, mille järgi valida koju ohutusvarustust: näiteks milline tulekustuti sobib Sulle kõige paremini või mida panna tähele suitsu ja vingugaasianduri valimisel?

 

Tulekustutid koju

Tulekustutil ja tulekustutil võib olla väga suur erinevus. Laiapinnase kaitse tagamiseks soovitavad Tamrexi eksperdid koju 6kg pulberkustutit (või 3kg väiksema korteri puhul) ning eraldi rasvakustutit, kuna rasvapõlengu korral, mida tuleb sagedasti ette köögis või grillides, tavalised pulber- või vahtkustutid ei aita.

Tulekustutid ja nende tähised

Tulekustutite efektiivsusnäitajad


Lisaks tasub kustuti ostmisel pöörata tähelepanu sellele, kui pikk on selle garantiiaeg ja hooldusvälp ning kui tihti peab kustutusainet vahetama. Näiteks hooldusperiood võib varieeruda paarist aastast lausa kümneni.

Kui kustuti on juba olemas, siis väga oluline on seda kontrollida ja hooldada eksperdi (näiteks Tamrexi) juures, sest kehtivusaja ületanud või hooldamata tulekustuti vara ega elusid ei päästa ja tekitab sellega võltsi turvatunde.

Järgnevalt toome välja valiku tulekustuteid, mida soovitab meie koostööpartner Tamrex. Lisaks pane ka tähele, et ERGO klientidele kehtib valitud toodetele Tamrexi sooduskood, mille alusel saab soetada kvaliteetset ohutusvarustust 10% soodsama hinnaga. Sooduskood ERGO2725 tuleb sisestada Tamrexi e-poes vahetult enne ostu sooritamist.

ERGO soovitab Tamrex tulekustuteid

(ERGO kliendile need tooted soodsamad! Koodiga ERGO2725 saad -10% soodustust)

TAMREX 6 kg Premium pulberkustuti (55A–233B-C)

Ülimalt tõhus pulberkustuti sobib pea kõikjale: koju, suvilasse, autosse, bussi, laeva jne. See on kõige sobivam kustuti, kui elad majas või vähemalt keskmise suurusega korteris.


TAMREX 3 kg Premium pulberkustuti (21A-144B-C)

Sobib väiksematesse elamistesse, autosse, väikelaevadesse või teistesse väiksematesse ruumidesse. Samuti on see hea täiendus 6kg kustutile, kui peres on lapsi, kes 6kg kustutit kaalu tõttu käsitleda ei jaksa.

TAMREX 2 L rasvakustuti

Hea täiendus pulberkustutile. Sobib kodukööki, kontorikööki, toitlustusasutustesse, autoelamutesse jne. Lisaks rasvapõlengutele saab kustutada ka põlevaid tahkeid aineid (A) ja põlevvedelikke (B). 

 
 

Suitsuandurid ja vingugaasiandurid

Suitsuandur on Eestis kohustuslik 2009. aastast. Alates märtsist 2021 on kõikides gaasikütteseadmega või gaasiveesoojendiga ning tahkekütteseadmetega hoonetes ka vingugaasiandur kohustuslik.

Vingugaas (CO) on nähtamatu, lõhnatu ja maitsetu ja sissehingamisel eluohtlik gaas. Vingugaasiandur on ainus võimalus vingugaasi tuvastamiseks.

Olgu tegemist kas suitsu- või vingugaasianduriga, on väga oluline paigaldada andur koju vastavalt nõuetele. Andurite paigaldusel lähtu tootja kasutusjuhendist. Kui kahtled, küsi nõu spetsialistidelt. Testi andureid vähemalt üks kord kuus ja jälgi, et anduritele märgitud eluiga ei oleks lõppenud. Keskmine anduri eluiga on 5-7 aastat. Eluiga saab kontrollida anduri tagaküljelt.

Erinevatel anduritel võib olla väga suur erinevus, mistõttu soovitame valida kvaliteetse ja pika eluaega anduri, sest Sinu elu ja vara ei ole kokkuhoiukoht. Tamrexi spetsialistid soovitavad seetõttu just Euroopas toodetud kvaliteetseid Honeywelli andureid. Nendel on kogu eluiga (kas 7a või 10a) kaetud tehasegarantiiga. Samuti on Honeywelli vingugaasianduri puhul oluline, et seda saab vajadusel jadamisi ühenda, sellel on IP tase (kannatab niiskust) ja töötab isegi miinuskraadidega.

ERGO soovitab Honeywell andureid

(ERGO kliendile need tooted soodsamad! Koodiga ERGO2725 saad -10% soodustust)

HONEYWELL XS100 optiline suitsuandur

Sobib igasse magamis- ja elutuppa (välja arvatud köök ja vannituba). Kvaliteetne ja pika elueaga optiline sensor ning 10 aastase elueaga liitium-patarei tagavad seadmele ca 10 aastase kasutusaja ilma patarei vahetuseta. Häire korral annab seade valju hoiatuse (85dB, 3m raadiuses), lisaks värvilised valgusmärguanded. Seadmel on enesetesti funktsioon ja vajadusel kasutatav ka vaigistusnupp.

HONEYWELL XC70 vingugaasiandur

Sobib väiksematesse elamistesse, autosse, väikelaevadesse või teistesse väiksematesse ruumidesse. Samuti on see hea täiendus 6kg kustutile, kui peres on lapsi, kes 6kg kustutit kaalu tõttu käsitleda ei jaksa. Eluiga on 7 aastat. Mugavuse tagab asjaolu, et tülikat iga-aastast patareide vahetust ei pea ette võtma. Tänu kõrgele IP-tasemele (IP44), võib selle anduri ka vannituppa paigaldada.

HONEYWELL XC100D vingugaasiandur ekraaniga

Eluiga on 10 aastat. Mugavuse tagab asjaolu, et tülikat iga-aastast patareide vahetust ei pea ette võtma. Tänu kõrgele IP-tasemele (IP44), võib selle anduri ka vannituppa paigaldada.

Andur on võimalik ühenda oma nutitelefoniga

Lisaks on anduril LCD-ekraan, eelhoiatus, madala taseme jälgimise jms funktsioonid.

 
 

Tuleohutus

Tuleohutuse teemal leiab hulganisti lugemist. Oleme siia kogunud kasulikke viiteid, kust saab tuleohutuse teemal lisa lugeda ja vaadata. Soovitame allolevaga kindlasti tutvuda.

Meelespea lõkke tegemisel
Lõkke tegemine ei ole kunst, kuid ohutu lõkke tegemine ja grillimine eeldab lihtsate tõdede järgimist.

Küttekollete hooldus
Küttekoldeid on oluline regulaarselt ja korrektselt hooldada, muidu võib neist alguse saada tulekahju.

Tulekustuti hooldus
Miks on vajalik tulekustuteid kontrollida spetsilisti abiga ja kuidas tuleks tulekustuteid hooldada?

Suitsuanduri paigaldamine
Vaata videot, kuidas ja kuhu paigldada suitsuandur.

Korstnapühkimine
Õigesti hooldatud korsten tagab sooja toa ja ohutu olemise. Kes ja kui tihti peab korstnaid hooldama?

Tuleohutus kortermajas
Päästeameti infovoldik tuleohutuse kohta kortermajas

Tuleohutus eramajas
Päästeameti infovoldik tuleohutuse kohta eramajas ja suvilas

 
 

Kodu kindlustamine

Ennetus ja kodune ohutusvarustus aitab paljudel juhtudel halvima ära hoida. Paraku õnnetus ei hüüa alati tulles, isegi kui oled teinud kõik endast oleneva, et seda ära hoida. ERGO kodukindlustus tagab Sulle kindlustunde, sest korvame Sinu kodu või koduse varaga juhtunud õnnetuse korral kahjud ja aitame taastada õnnetusele eelnenud seisukorra. Kindlustada saad nii oma korteri, ridaelamuboksi, maja, kõrvalhoone, suvekodu kui ka veel ehitusjärgus oleva maja. Lisaks on ERGO kodukindlustuse klientidele tasuta õigusnõustamine koduga seotud küsimustes.

Loe lähemalt kodukindlustuse kohta SIIT

 
 

Olulised kontaktid

Järgnevalt leiad mõned olulised kontaktid, millest võib Sulle kasu olla majapidamises.

ERGO koduabi

Telli koduabi telefonil 610 6500

ERGO Koduabi on kodukindlustuse klientidele telefonikõne kaugusel. Koduabi aitab, kui kodus juhtub mõni ootamatus: puruneb veetoru, kaovad koduvõtmed, torm muudab elamispinna kõlbmatuks vms.

Küttesüsteemide portaal

kuttesusteem.paasteamet.ee

Korstnapühkijate ja potsseppade kontaktid

Tamrex

www.tamrex.ee

Kvaliteetse ohutusvarustuse saab koju osta Tamrexist. ERGO klientidele kehtib sooduskoodiga ERGO2725 Tamrexi e-poes 10% suurune soodustus.