Minu kolleegideks on robotid!

16. märts 2021

Elu kujundavad tihti juhused, sest ERGOsse tulin vaid praktikale, kuid siia ma jäingi. Tööle tulles ei olnud mul väga täpselt teada, milline ettevõte ERGO on, kuid õnneks on siin palju mõeldud sellele, kuidas oma töötajaid hoida ja kolleegid on mul ka suurepärased. Minul on tegelikult eriti vedanud, sest saan ise oma kolleege kujundada. Kõlab veidralt? Aga nii see on, sest minu tööks on robotite loomine ja ka mu töökaaslasteks on robotid.


Tavapäraselt arvatakse, et robot on nutikas tolmuimeja või ulmefilmist inimesesarnane tegelane. ERGOs mõtleme roboti ja robootika all manuaalse protsessi automatiseerimist (RPA), kasutades selleks tarkvaralist robotit. Lühidalt öeldes automatiseerime igapäevased rutiinsed ülesanded, et vähendada inimeste töökoormust.

Meie ülebaltilises robotite loomise meeskonnas on kolm inimest: mina, noorem arendusspetsialist ja praktikant. Peagi peaks meile appi tulema veel üks praktikant. Praeguseks oleme loonud kolm robotit. Meie Eesti robot registreerib klientide kahjuteateid ning Läti robotid haldavad rahapesu tõkestamist ja kliendipöördumisi.

Kuidas robotite loomine üldse käib? Tegelikult on protsess lihtne. Kõik ettevõtte töötajad võivad arvamust avaldada, millist robotit me vajame. Kui ettepanekud on kokku kogutud, vaatame need üle ja analüüsime, millised looksid töötajatele ja ettevõttele kõige rohkem väärtust. Seejärel algab arendaja töö. Meil on tavaks, et iga roboti arendajaks on üks inimene. Üldjuhul võtab roboti reaalne loomine aega paarist nädalast kuni nelja kuuni. Aega mõjutab see, kui keerulisi tehnilisi probleeme roboti loomisel lahendada tuleb.

Missugused minu robotitest kolleegid siis on? Oma töökäskude täitmisel on nad uskumatult punktuaalsed, tehes töö ära täpselt nii, nagu oleme nad programmeerinud. Probleemid algavad siis, kui käsud pole korrektselt antud. Inimestega on selles osas märksa kergem, sest neile ei pea kõike peensusteni seletama, küll võivad inimesed olla aeg-ajalt väsinud või hajameelsed, millest tulevad ka vead. Robotid on väsimatud, nad ei taha süüa, magada ega küsi palka, neid ohustavad viirused on samuti teistsugused. Küll kinnitan, et ERGO robotid on mõeldud inimesi nende töös toetama, nad ei suuda kunagi inimest asendada.

Ma arvan, et mul on unistuste töökoht, sest saan oma töös pidevalt õppida, areneda ja ennast tõestada. Lisaks on mul võimalus teha koostööd väga erinevate meeskondadega nii Eestist kui ka Lätist ja Leedust. Kõike seda toetavad toredad kolleegid, kelle hulgas on nii inimesi kui ka roboteid. Viimaseid on plaanis tänavu valmis saada lausa kaheksa.