7 soovitust, kuidas kaitsta oma kodu ja vara tormikahjude eest 

19. november 2020

Viimased aastad on Eestis olnud tavapärasemast tuulisemad, mistõttu on kasvanud ka tormi põhjustatud kahjujuhtumite arv. Meid täna räsiva kuni 25 m/s kiirusega tuule ja tugevate vihmahoogude valguses on oluline meelde tuletada, kuidas oma kodu tormide eest kaitsta.

Ainuüksi septembris registreeris Eesti üks suurim kindlustusselts ERGO ligi 100 kahjujuhtumit rohkem kui eelmisel aastal ning oluliseks kasvu mõjutajaks oli septembritorm. „Järjest rohkem jõuab Eestisse tugevate tuulte ja vihmadega torme ning pidevalt muutuvate ilmastikuoludega tuleb kõigil meil paratamatult kohaneda,“ ütles ERGO kindlustuse varakahjude osakonna juht Erko Makienko. „Võib arvata, et tegu ei ole aasta viimase ja suurima tormiga,“ lisas Makienko. Kindlustuse andmetel on keskmine kodudega seotud tormikahju umbes 950 eurot, kulukamad juhtumid jäävad aga 10 000 euro kanti.  

Enamlevinud põhjused tormikahjude puhul on vihmavee tungimine hoonesse, äikesetabamused, tugeva tuule tõttu lendu läinud katused ning kukkuvad puud ja lahtised objektid, mis võivad nii kodu kui muud vara oluliselt kahjustada. „Sügisel ei ole soovitatav väga tugeva tuulega näiteks ahju tuld teha, sest tõmbe asemel võib tekkida vastupidine efekt ja see võib osutuda tervisele väga ohtlikuks,“ selgitas Makienko. 

Päästeliidu juhatuse liikme Kaido Taberlandi sõnul annavad tormi puhul vabatahtlikele päästjatele enim tööd murdunud puud. Murdunud puud lõhuvad vara ja sulgevad teid.  

„Tormist murtud puude eemaldamine on pikk ja vaevarikas töö. Seetõttu tuleks väiksemates asulates arvestada ka piiratud ligipääsuga ja varuda kõike vajalikku, mida muidu poest ja apteegist saaks. Näiteks, ühes külas nägi vabatahtlike komando teede puhastamisega vaeva 26 tundi järjest,“ rääkis Taberland. 

Planeeritud sõidud soovitab Taberland tormi ajal ära jätta: „Eriti sagedased on pimedas otsasõidud langenud puudele. Kui aga tormiga kaasneb lumetuisk, on oht jääda teel lumevangi.“

Ta lisab, et iga auto võiks olla varustatud elementaarsete vahenditega – laetud telefon ning telefoni laadija, veepudel ja termotekk. Labida ja kirve olemasolul kasvab oluliselt võimalus ise tormitõkkest välja pääsemiseks.  

Selleks, et oma kodu ja vara tugevate tormide eest kaitsta, panid Päästeliit ja ERGO kindlustus kokku mõned kasulikud näpunäited.

  • Kodust lahkudes sulge kõik aknad ja rõduuksed, sest ilm võib kiirelt muutuda.
  • Pargi auto kohta, kuhu ei saa langeda suured oksad või tüvi.
  • Lase arboristil kontrollida hoonete ja parkimisplatsi läheduses kasvavate puude tervist ja tormikindlustust.
  • Kinnita suured lahtised esemed (näteks batuut, kui seda pole sooja sügise tõttu veel ära pandud) tugevalt maa külge või vii need kindlamasse kohta ära. Ka rippuv lilleampel võib tormi tõttu kukkudes suurt kahju põhjustada.
  • Lase spetsialistil katuse olukorda kontrollida ning lase nõrgaks muutunud kohad ära parandada.
  • Kontrolli, et suitsuandur oleks töökorras ning tee kindlaks, kas sinu kodu vajab ka vingugaasiandurit.
  • Et vältida ootamatuid üllatusi, kindlusta sinu jaoks oluline - olgu selleks siis kodu, auto, ettevõtte vara, seadmed või tervis. Pärast tormi vaata esimesel võimalusel üle tekkinud kahjud ja võta ühendust oma kindlustusandjaga.