8 soovitust autoga reisijale

2. juuli 2018

Kuigi autoga läbi Euroopa sõitmine on tehtud lihtsaks, peaks välismaale minemise siiski hoolikalt ette planeerima ja läbi mõtlema. ERGO kindlustuse riskijuht Kaido Naarits soovitab, millele enne autoga reisile minekut mõelda tasub.

Hooldus ja ülevaatus enne reisi 

Euroopasse reisimine tähendab reeglina tuhandete kilomeetrite läbimist. Seetõttu on tark lasta enne seda auto professionaalidel üle vaadata, et vältida olukordi, kus auto võib vajada remonti. Kui aga auto juhtubki pikal sõidul katki minema, siis aitab reisitõrke kaitse ööbimiskulude ja reisijate koju tagasi toomisega. Samuti on reisikindlustusega võimalik katta kulutusi ettevõtmistele, mis jäävad reisitõrke tõttu tegemata, näiteks raiskuläinud kontserdipiletid.

Välisriigi liikluseeskirjad

Kiirusepiirangud ning liikluseeskirjad võivad riigiti oluliselt erineda. Selleks, et sekeldustesse mitte sattuda, tee enne reisi kindlasti selgeks, millised reeglid külastatavates riikides kehtivad. Kas tead näiteks seda, milline märk tähistab Lätis asula algust? Hea võimalus põhiliste eeskirjade üle vaatamiseks on Euroopa komisjoni loodud telefonirakendus GoingAbroad.

Auto lisavarustus 

Kui paigaldad mugavamaks pakkimiseks oma autole katuseboksi või jalgrattaraami, tasuks vaadata, millised kindlustuskaitsed nendele kehtivad. Näiteks on reaalne, et hüvitatakse küll ootamatu ja ettenägematu välise mehaanilise jõu, loodusõnnetuse, vandalismi või tulekahju tagajärjel tekkinud, kuid mitte varguse tagajärjel tekkinud kahju. Katuseboksi sisu saab aga kaitsta pagasikindlustusega. Eestist on võimalik endale rentida ka täiskindlustusega katuseboks, millega ei pea varguse või õnnetusjuhtumi puhul midagi maksma.

Parkimine 

Autoga reisimine on mugav, sest saab külastada paiku, kuhu turistid muidu ei satu. Küll aga võib juhtuda, et valitud külastuspaiga või öömaja juures ei ole parkimiskohta ning auto tuleb jätta eemale. Järelevalveta parklasse autot jättes ei tohiks masinas olevaid isiklikke asju nähtavale kohale unustada. Isegi pagasikindlustus ei kata öösel autosse nähtavale kohale jäetud esemete vargust. Samuti ei tohi isikliku järelevalveta sõidukisse jätta elektroonilisi seadmeid nagu näiteks fotokaamera või GPS-seade.

Ootamatud tervisehädad

Kui paketireise ostes mõtlevad inimesed rohkem sellele, millised tervisehädad või õnnetused neid sihtkohas ohustada võivad, siis autoga reisides ei teata sageli isegi ette, mis lõppsihtkohaks kujuneb. Siiski võib ka sellisel juhul reisil külmetuda, kukkuda või saada toidumürgituse. Välismaal võib aga ka väikese tervisehäda ravi osutuda väga kalliks. Seega on kasulik ka spontaansele reisile minnes alati sõlmida reisikindlustus, et ravikulud oleksid vajadusel kaetud.

Mida teha avarii korral? 

Mida lõuna poole sõita, seda rohkem hakkavad reeglina tänava äärtes silma mõlgitud autod. Kui juhtub, et sinu enda auto on reisil ära rihitud, tasub võimalusel igast plekimõlkimisest teha pildid nii lähivaates kui ka ümbruskonda peale jättes. Oluline on alati teise osapoolega juhtunu kirjalikult fikseerida. Kindlasti soovitame kaasa võtta rahvusvaheliselt kasutusel olev liiklusõnnetuse teate vorm, mis tuleks sündmuskohal teise õnnetuses osalejaga korrektselt ära täita. Vajadusel tuleb pöörduda kohaliku politsei poole. Kui auto vigastused ei sega sõitmist, võib üldjuhul reisi jätkata ja kindlustusele teatamise ning auto remontimisega tegeleda koju jõudes.

Kui autoga ei ole võimalik edasi sõita, aitab autoabi masina lähimasse remondikohta pukseerida. Enne reisi tuleks üle kontrollida, kas kindlustusega kaasnev autoabi toimib kogu Euroopas. Nii autoabil kui ka kaskokindlustusel kehtivad välismaal seltsiti erinevad tingimused, mistõttu tuleks enda kindlustuspoliisidega enne reisi hoolikalt tutvuda.

Hilisemate probleemide vältimiseks tuleks alati teatada õnnetusest politseile ja tegutseda seejärel mundrikandja juhiste järgi. Tasub teada, et Euroopa riikides on erinevad seadused ja tavad, millest sõltub, kas politsei kohale kutsumine on kohustuslik.

Vajalikud dokumendid kaasa

Kui Eestis sõites ei ole vaja endaga kaasas kanda ei auto dokumente, juhilube ega ka kindlustuspoliisi, siis välismaale minnes ilma nendeta läbi ei saa. Veendu enne reisi, et auto ülevaatus, liikluskindlustus ning juhi dokumendid oleksid kehtivad kogu reisi vältel. Samuti soovitame alati kaasa võtta ka Rohelise kaardi, ehk rahvusvahelise vastutuskindlustuse tõendi. Kuigi Euroopa Liidu liikmesriikides ei ole roheline kaart kohustuslik, võib see siiski asjaajamist lihtsustada. Rohelise kaardi saab oma kindlustusseltsist tasuta tellida.

Varu piisavalt aega

Reisimarsruudi koostamisel uuri eelnevalt teele jäävate teeremontide kohta ja jäta piisav ajavaru võimalike seisakute ja ummikute jaoks, mis võivad nendes kohtades tekkida. Selliselt väldid liigset närvikulu ja võimalikust rabistamisest tekkivaid juhtumeid, mis võivad puhkuseplaanid sassi lüüa.