Eestlane on mererahvas – väikelaevade kindlustamine kasvab hooga

8. juuni 2016

Eestis registreeriti mullu ligi 1500 uut väikelaeva ja enam kui 2500 uut väikelaeva juhti. Kokku on väikelaevu liiklusregistris arvel enam kui 26 000. Samas tempos kasvab ka väikelaevade kindlustamine – kolme viimase kuuga on ERGO väikelaevade kindlustuste hulk suurenenud eelmise aasta sama ajaga võrreldes 26%.

Tänavu viie esimese kuuga on ERGOsse jõudnud 20 väikelaeva kahjunõuet. “Keskmine kahju on seni jäänud 4000 euro juurde, kuid põhihooaeg seisab alles ees ning suvega juhtumite arv reeglina mitmekordistub,” rääkis ERGO mere- ja tehniliste riskide kindlustuse grupi juht Vadim Paltmann.

Liiklus merel ja siseveekogudel on läinud tihedaks – ainuüksi eelmise aasta jooksul registreeriti Veeteede Ameti andmetel Eestil 11 uut sadamat. “Selle valguses ei ole küsimus enam mitte niivõrd selles, kas midagi võib juhtuda, vaid millal juhtub,” kutsus Paltmann üles ettevaatusele.

Enamus kahjuga päädivatest juhtumitest toimub mereliikluses. Kõige sagedasem põhjus on mootorijala vigastus ja paadi põhja kahjustus. “Purjepaatide puhul paistavad silma ka omavahelised kokkupõrked. Vähem tuleb ette masti purunemisi, kuid kahjud on sellisel juhul jällegi suuremad – viimase paari aasta suurim summa on olnud 100 000 eurot,” rääkis Paltmann. Tavapäraselt tuleb aastas ette ka mitu mootori varguse juhtumit.

Keskmised väikelaeva õnnetustega seotud kahjud on siiski oluliselt suuremad kui näiteks sõiduautodega liikluses ettetulevad kahjud. “Tuleb ette ka selliseid olukordi, kui mootorpaadiga madalikule sattudes ulatuvad kindlustuskahjud 50 000 euroni, jahtide puhul võivad summad veel suuremad olla,” lisas ERGO ekspert.