Ekspert annab nõu: mis tuleks auto juures enne sügis-talve saabumist üle kontrollida?
12. oktoober 2023
Kontrolli üle kojamehed
Vihmasadu, pikalt pimedat aega ja langevad lehed tähendavad, et nähtavus halveneb. Seetõttu on väga oluline üle kontrollida kojameeste seisukord. Spetsialistid soovitavad kojamehi vahetada kaks korda aastas: kevadel ja sügisel. Nii tagad parima nähtavuse autost ka kehvemates ilmaoludes. Õnneks ei ole tegemist väga kuluka tööga – vaid mõnekümne euroga ongi sõidukil uued kojamehed olemas ja silmavaade taas selge.
Poleeri tuled
Kindlasti tuleb sügise saabudes üle vaadata ka auto tuled. Kui juba tuledele pilku peale visates on näha, et need on tuhmunud, tasub kiiremas korras asuda nende poleerimise juurde. Kehva nähtavuse ja tuhmunud tuledega sõites võivad märkamata jääda nii ülekäigurada ületada soovivad jalakäijad kui ka maantee ääres ekslevad metsloomad, kes mõnikord ootamatult teele hüppavad. Kui kokkupõrget ulukiga siiski vältida ei õnnestu, on autoomanikul suur abi kaskokindlustusest – oma taskust loomaga kokkupõrkega kaasnevaid kulusid kinni maksta on väga kulukas.
Kasuta talviseid vedelikke
Esimesed öised miinuskraadid tulevad alati üllatusena. Seetõttu tasub autos kasutatavad vedelikud enne jahedamat perioodi üle kontrollida. Õigeaegselt tuleb hakata kasutama ka talvist klaasipesuvedelikku, sest kui suvine klaasipesuvedelik paaki jääb, võib see miinuskraadidega lõhki külmuda. Kui sinu autol on kojamees ka tagaaknal, ära unusta, et ka sealse aknapesurini jõuaks talvine klaasipesuvedelik. Samamoodi peab üle vaatama mootori jahutusvedeliku taseme, õlitaseme, vanematel autodel ka pidurivedelikud ja roolivõimendi vedelikud.
Vaata üle rehvid
Lehed ja pidev vihm muudavad teed libedamaks. Seega tuleb enne külmade saabumist kindlasti kontrollida rehvirõhku. Suviste soojade ilmadega täis püsinud rehvid võivad sügiseste külmadega tühjemaks minna. Samuti on mõistlik juba aegsasti mõelda talverehvidele. Kuigi talverehvid muutuvad kohustuslikuks alles 1. detsembrist, kipuvad külmad ilmad meid juba varem kimbutama. Seega ei tasu rehvivahetust jätta viimasele minutile, vaid juba praegu järele vaadata, mis seisus olemasolevad talverehvid on ja kui suur on nende mustrijääk.
Kui oled terve aasta sõitnud lamellidega, tuleb ka need enne talve üle kontrollida. Tuletame meelde, et talverehvidel on lubatud minimaalne mustrijääk 3 mm, kuid soovitatav on, et jääk oleks vähemalt 4–5 mm. Kui märkad, et rehvi mustri sügavus on erinev, siis on suure tõenäosusega põhjus ebaühtlases kulumises, mida sageli põhjustab vale rehvirõhk. Kui arvad, et rehvirõhuga on kõik korras olnud, kuid rehvid on siiski erinevalt kulunud, võiksid külastada autoremonditöökoda. Sel juhul võib viga peituda veermikus ja tark on lasta see spetsialistidel üle vaadata.
Tõsta talvevarustus autosse
Kui suveks tõstsid autost kõiksugused talvised abimehed autost välja, on nüüd paras aeg need autosse tagasi viia. Varahommikused hallad saabuvad alati üllatusena, seepärast on hea, kui autos on olemas kindad ja jääkaabits. Vanemate autode pagasiruumis võiksid igaks juhuks olemas olla ka akukaablid.
Kontrolli kindlasti üle, kas salongisoojendus ja konditsioneer suudavad aknalt udu korralikult kuivatada. Udusest aknast on nähtavus halb ning sõit võib olla ohtlik nii sulle kui kaasliiklejatele.
Porisel ajal on hea, kui autos on kummist porimatid – neid on lihtne puhastada ja need hoiavad auto kauem puhtana.