ERGO: viimaste nädalate tormid on kaasa toonud enam kui 60 000 euro ulatuses kahjusid

6. juuli 2020

Viimase kahe nädala statistika põhjal on ERGO kindlustuse poole pöördutud tormist tulenevate kahjudega enam kui poolesajal korral. Kahju kogusumma ulatub vähemalt 62 000 euroni ning tugevate vihmade jätkudes on sel nädalal oodata, et nii juhtumite arv kui kahjusumma kasvavad veelgi.

„Suur osa kahjujuhtumeid on seotud koduga, kus vihm ja äike on liiga teinud nii era- kui ka kortermajadele,“ rääkis ERGO varakahjude osakonna juht Erko Makienko. Kõige enam loodusjõu kahjusid on registreeritud Harju- ja Pärnumaal, järgnevad Tartu- ja Jõgevamaa. 

„Peamisteks kahjupõhjusteks on üsna klassikalised juhtumid – vihmavesi on tunginud hoonesse või äike on kahjustanud seadmeid ja elektroonikat,“ ütles Makienko. Ta tõi välja, et pole harvad ka katustega seotud juhtumid, kus tuule tõttu on kahjustada saanud hoone katus või sellele on kukkunud puu. „Kõige ekstreemsem juhtum viimastest nädalatest on juhus, kus keeristorm viis väiksel kortermajal ära kogu katuse,“ tõi Makienko näiteks. 

Makienko soovitus on olla suviste tormide puhul valvas ning omalt poolt teha kõik olenev, et kahju ei juhtuks. „Enne kodust lahkumist, tasub kindlasti üle kontrollida, kas kõik aknad ja rõduuksed on kinni, sest ilm võib muutud vaid mõne tunniga,“ sõnas ERGO varakahjude osakonna juht. 

Ka müüt, et uuematele majadele ei tee äike midagi, ei pea paika. „Äikese puhul ei ole vahet, kas maja on uus või vana, kuna pikse poolt genereeritav pinge on kuni 1 gigavolt ehk tuhat miljonit volti – kodus on meil pistikus aga umbes 220 volti. Seega on äikese poolt genereeritav pinge nii suur, et kui selline vool peaks miskit tabama, kaitseb kodu vaid korrektselt paigaldatud piksekaitse või ülepinge kaitse seadmetele. Paraku näeme neid korrektseid süsteeme aga ülimalt harva ning ka siis ei saa olla 100 protsenti kindel, et kahju jääb olemata,“ rääks Makienko.  

Seega manitseb Makienko pikemal kodust eemalolekul või suurema äikesega elektroonikaseadmeid pistikupesast välja tõmbama. „Koduga seotud kahjujuhtumid on ühed suuremad ning tihti kurbade tagajärgedega. Sestap tasub meeles pidada, et äikese eest on parim kaitse siiski vaid seadmete võrgust eemaldamine – seda nii vooluvõrgust kui ka sidevõrgust.“