Esimene äike – kuidas kodutehnikat kaitsta?

31. mai 2017

Esimesed kevadised äikesehood on mõnel pool Eestis juba pahandust teinud. Äikse hooajal tuleks olla valmis, et pikselöögist tekkinud ülepinge ei kahjustaks kodust olmeelektroonikat.

“Äike ja elektrikatkestused käivad sageli käsikäes, mille tulemusel võib saada kahjustusi vooluvõrgus olev kodutehnika,” ütles ERGO varakahjude osakonna juhataja Erko Makienko. Samuti ei tasu äikese ajal teha ahju ega pliidi alla tuld, kuna korstnast tõusev suits juhib hästi elektrit. “Äikese ajal tuleks koristada ka hoov lahtistest esemetest, mis võivad saada ohtlikuks nii inimestele ning tekitada lendu tõustes kahju ka näiteks hoovis seisvale autole,” lisas Makienko.

Äikese poolt tekitatud kahjujuhtumeid tuleb ERGOs aastas ette umbes sadakond. Pikse poolt kodutehnikale tekitatud kahju kuulub hüvitamisele, kuid kliendil peab selleks olema valitud vastav kodukindlustuse pakett. 

“Otse hoonetesse lööb välk väga harva ning reeglina pääseb piksest tingitud ülepinge inimeste varani läbi õhuliinide. Seega ei pruugi äike olla isegi mitte pea kohal, et tekitada kahju, vaid asuda eemal,” selgitas kindlustusekspert. Täieliku kaitse annab sellistel puhkudel vaid kodutehnika vooluvõrgust lahti ühendamine või täiendavate investeeringute tegemine pingekaitsmetesse. 

Iga kodukindlustus ei pruugi automaatselt äikesekahju katta, ehk äikese hooaja ettevalmistuseks tuleks vaadata üle oma kindlustuslepingud. Ka ettevõtjad saavad vajaliku kaitse olemasolul oma vara äikese eest kaitsta.