Ettevaatust! Igal aastal saavad libedatel teedel viga sajad inimesed

5. detsember 2023

Iga aasta libedatel ja pimedatel kuudel, mis jäävad valdavalt sügisesse ja talve, lahendab ERGO kindlustus kokku umbes 500 inimese kukkumisest põhjustatud kahjujuhtumit.

„Kukuvad igas vanuses inimesed,“ kummutas ERGO õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuht Alice Karula eelduse, et küllap tabavad traumad vanainimesi või lapsi. Kõige enam kukutakse treppidel, kaupluste sisenemisalal, aga ka bussipeatustes, kus kiputakse kiirustama ja ettevaatamatult bussist maha astuma. Ehkki vanuse järgi ei saa riskirühma välja tuua, torkab Karula sõnul silma, et lapsi ja noori ohustavad rohkem ka talispordiga seotud traumad. „Sagedased on lumelauaga sõitmisel tekkinud kahjud,“ tõi kindlustusekspert esile.

Tüüpilisemad libedusest tingitud traumad on seotud käeluu murdudega, põlvede vigastustega ja seljapõrutustega. Ette tuleb ka õlatraumasid. ERGO kindlustuse statistika järgi esineb talvisel ajal kukkumistega seotud traumasid kuni 50% rohkem võrreldes ülejäänud aastaga – kõige rohkem tuleb kukkumisest tingitud traumasid ette jaanuarist märtsini.

Traumade vältimiseks on oluline panna rõhku ettevaatusele ja ennetusele. Libedal ajal liikudes tuleb varuda aega, et vältida kiirustamist. Samuti on tähtis arvestada teeoludega – näiteks peaks jalakäija arvestama võimalusega, et vöötrajale lähenev auto ei jäägi seisma. Jalanõud peaksid olema haakuva, korraliku mustriga tallaga, mis on kummist ja ei libise nii kergesti.

Kui kergemad traumad paranevad koduse raviga ja inimene saab paari päeva pärast oma toimetustega jätkata, siis raskematest traumadest taastumine võib võtta aega mitu kuud. „Pole harv, et kukkumise järel kestab inimese töövõimetusleht lausa mitu kuud. Seepärast võiksid inimesed, kelle sissetulekust sõltub pere heaolu, kaaluda õnnetusjuhtumikindlustuse tegemist – see ei aita küll valu leevendada, kuid on perele rahaliseks abiks,“ ütles Karula.

Kindlustuslepingu alusel on võimalik maksta ka ühekordset valurahahüvitist. Näiteks luumurdude tagajärjel väljamakstav valurahahüvitis jääb keskmiselt sadade eurode kanti. Kes plaanib minna talvisele suusareisile, võiks peale aktiivse spordi kaitset sisaldava reisikindlustuse samuti mõelda õnnetusjuhtumikindlustuse tegemisele. „Kui minnakse puhkusereisi raames mägedesse suusatama, siis selline tegevus on õnnetusjuhtumikindlustuses automaatselt kaetud,“ täpsustas Karula.