Kas teadsid? Lisaks patareide vahetamisele on veel üks asi, mida on vaja teha, et suitsuandur ohu korral elu päästaks

27. veebruar 2023

Kui suitsuanduri patarei tööiga hakkab lõppema, tuletab helisignaal meelde, et on aeg paigaldada uued patareid. Kuid kas teadsid, et on veel üks samm, mida on vaja teha, et suitsuandur nõuetekohaselt töötaks ja ohu korral elu ning kodu päästaks?

Ohtlik trend

ERGO kindlustuse statistika näitab, et 2022. aasta jaanuarist novembrini said ERGO kliendid kannatada 51 tulekahjus, mille kahjusumma ulatus kokku pea miljoni euroni (täpsemalt maksti hüvitisi 904 697 eurot).

Suurima hüvitisena maksis kindlustus välja 260 000 eurot. 2021. aasta sama perioodi jooksul hüvitati 70 põlengu kahju, summas 623 741 eurot ja suurim kahju oli 134 627 eurot. Kui 2021. aasta keskmine kahjusumma oli 9747 eurot, siis 2022. aastal oli see juba pea kaks korda suurem ehk 17 739 eurot.  

ERGO vanemkäsitleja Tuuli Kalbergi sõnul saavad põlengud alguse väga erinevatel põhjustel – akulaadijast, potis süttinud õlist, ümberkukkunud küünlast, saunakerisest, ehitustöödest või elektrilühisest.

Paraku ilmnes Päästeameti 2022. aasta sügisel avaldatud uuringust ka väga ohtlik trend – nimelt on viimase kahe aasta jooksul töökorras suitsuandurite arv kodudes vähenenud 5 protsenti. See tähendab, et umbes 28 000 Eesti kodus on andur kas üldse maha võetud või see lihtsalt ei tööta.

Miks on anduril “kõlblik kuni” kuupäev?

Üks põhjus, miks suitsuandurid ohust ei hoiata, on sageli see, et ei teata, et ainuüksi regulaarsest patareide vahetamisest on vähe. Ka andur ise vananeb ning olenevalt andurist on see soovitatav välja vahetada vähemalt iga 3–10 aasta järel. Konkreetne eluiga sõltub andurist. Näiteks vingugaasiandurite eluiga on maksimaalselt seitse aastat.

Meeles tasub aga pidada, et anduri eluiga ei hakata arvestama mitte sellest päevast, kui andurit kasutama hakati, vaid selle tootmise ajast. Vajalik info selle kohta on tavaliselt kirjas anduri tagaküljel oleval kleebisel. Kui tähistus puudub, on soovitatav andur kiiremas korras välja vahetada.

Vahetamise vajadusest suurem osa andureid aga kahjuks ise kuidagi märku ei anna ning sageli unustatakse seda teha. Ja pahatihti läheb meelest vahetada anduril ka patareisid, isegi kui elu päästev seade seda piiksumisega meelde tuletab.  

Andurile on “kasutuskõlblik kuni” kuupäev kehtestatud sel põhjusel, et toote tehnilised komponendid ei ole sugugi igavesed. Lisaks satub andurisse aja jooksul tolmu ja mustust, mis blokeerivad lõpuks anduri olevad suitsukambri ribid, see aga tähendab, et toss ei jõua enam suitsukambrisse ning andur ei tea signaaliga ohust märku anda.

G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala kinnitab, et suitsuanduri Nublu teenuse ukselt uksele müüginõustamisi tehes on G4S-i esindajad käinud mitmesaja tuhande Eesti pere kodus ja ka G4S-i statistika näitab, et vähemalt pooltes kodudes on laes aegunud andurid.

“Kui anduri eluiga on möödas, siis pole vähimatki kindlust, et suitsuandur suitsu levimisel ning vinguandur vingugaasi levimisel adekvaatselt reageerida suudab. Seega võivad inimesed ilmaasjata loota seadmele, mis osutub ohuolukorras kasutuks,” rõhutab Pärjala.

Ta soovitab, et hajameelsust aitab vältida nutikas andur – näiteks Nublu. Kui tavalise suitsuanduri patareid saavad ootamatult tühjaks, siis Nublu patarei pärast muretsema ei pea. Saad tasuta uue patarei juba enne, kui vana tühjaks on saamas. Samuti suudab nutikas andur diagnoosida enda korrasolekut ja saata rikkesignaali välja vahetamise vajaduse kohta.

Kui su kodus peaks aga levima suits või vingugaas, saadab tark andur signaali turvafirma juhtimiskeskusesse, kes võtab sinuga ühendust ja ohu korral saadab välja patrulliekipaaži või tuletõrje ning seeläbi saab päästa nii elu kui ka kodu.

Punane kukk toimetab kiirelt

Tuuli Kalberg ERGO kindlustusest toob välja, et kui punane kukk on juba hoo sisse saanud, tegutseb ta üldiselt kiiresti.

“Olen kokku puutunud näiteks juhtumiga, kus küünlaleegist süttis kuusk nii kiiresti, et, inimene, kes on ise samas toas, ei jõudnud piisavalt kiiresti reageerida. Ta püüdis tuld tekiga kustutada, kuid see ei aidanud – sekunditega oli tuba musta suitsu täis ja tule said kontrolli alla alles päästjad,” meenutab Kalberg üht kiirelt kulgenud juhtumit.

Selle tulekahju tagajärjel põlesid elutoas osaliselt põrand ja lagi ning kogu korteris olid ulatuslikud suitsu- ja kustutusvee kahjustused. Kokku hävines ja kahjustus kodune vara väärtuses 22 000 eurot.

Kõige keerulisemad tulekahjud toimuvad Kalbergi sõnul aga korterelamutes, kus ühe tulekahju tõttu satub raskesse olukorda sageli mitu peret. Kui ühes korteris kukub ümber küünal, mille läheduses on palju kergesti süttivat materjali nagu kardinad ja ajalehed, levib tuli väga kiiresti ja ei võta kaua, kuniks kogu korter on leekides ning levib korterist väljagi.

See tähendab, et suitsu- ja tahmakahju saavad lisaks ka kortermaja trepikoda ja hoone fassaad ning kustutusvesi voolab alumistesse korteritesse. Sellisel juhul ulatuvad kahjunõuded reeglina tuhandetesse eurodesse.

Vastutuskindlustuse olemasolul kahju õnneks kliendile hüvitatakse, kuid tulekahju ja kustutusvesi võivad mitmed kodud täiesti elamiskõlbmatuks teha. Kehvemal juhul võib hoone ilma jääda katusest, kütmine on võimatu ja puudub nii vesi kui elekter. Sellisel juhul võtab aega, kuni hoone ühisosa taastatakse ja seda kaugemale nihkub omakorda korteri taastamine.

“Leevendust saab pakkuda kindlustuslepingus sisalduv ajutise elukoha ehk üürikodu hüvitis, kuid igaüks soovib ju siiski võimalikult kiiresti oma koju tagasi,” ütleb Kalberg.

Ta paneb südamele, et elektri ja lahtise tulega ümberkäimisel tuleb olla erakordselt hoolas ja vajadusel abistada ning juhendada ka oma lähedasi.

“Märgakem abivajajaid, nii oma lähedasi, kui ka naabreid. Abiks saab olla kasvõi suitsuanduri patarei või anduri enda vahetamisel,” suunab Kalberg ja toonitab, et kui kõik kasutaksid suitsuandurit ja hoolitseksid selle eest, et andur ka töökorras oleks, siis oleks õnnetusi tunduvalt vähem.

Pea meeles!

  • Suitsuandurid on kohustuslikud kõigis eluruumides.
  • Vingugaasiandurid on kohustuslikud kõigis nendes eluruumides, kus asub korstnaga ühendatud tahkekütteseade (näiteks pliit, kamin, ahi) või gaasikütteseade.

9. märtsini saad sooduskoodiga NUBLUERGO Nubluga liituda tasuta ja lisaks on esimene kuu teenust samuti täiesti tasuta. Liitu sooduskoodiga veebilehel nublu.ee.