Kindlustus või autoomanik: Kes katab libeduse tõttu tekkinud kahjud, kui talverehvid pole veel kohustuslikud?

20. november 2020

Talverehvide kasutamine on Eestis kohustuslik alates 1. detsembrist. Ometi võivad teeolud ohtlikuks muutuda juba enne seda. Mis saab siis, kui autojuht satub libeduse või ootamatu lumesaju tõttu avariisse, kuid talverehvid sõidukil veel puuduvad? Kes kannab kahjud?

ERGO sõidukikindlustuse portfelli juhi Kaido Naaritsa sõnul juhtub talvisel perioodil suurem osa rasketest liiklusõnnetustest just keeruliste teeolude tõttu. „Lumesadu, jäide, must jää või ka teele langenud puulehed on liikluses potentsiaalsed ohuallikad. Pärast pehmet sügist muudavad „ootamatult“ tekkinud külmakraadid ja halvenenud teeolud olukorra eriti ohtlikuks, sest sageli puuduvad sõidukitel esimeste külmade saabudes talverehvid.“ 

„Autojuht peab enne sõitma asumist hindama kõikvõimalikke, sealhulgas ilmast tulenevaid ohte. Ta peab veenduma ja tegema kõik selleks, et autosõit oleks turvaline nii endale kui teistele liikluses osalejatele. Kui suverehvide ja libeduse koosmõjul on autojuht sattunud õnnetusse, siis võib kindlustusseltsil tekkida õigus kaskokindlustuse puhul hüvitist vähendada või keelduda hüvitisest,“ selgitas Naarits.  

ERGO sõidukikindlustuse portfelli juht paneb autojuhtidele südamele, et ka talverehvidega sõites tuleb libedaga olla äärmiselt ettevaatlik. „Võimaliku õnnetuse korral aitab kindlustus küll katta tekkinud rahalisi kahjusid, kuid suurema liiklusõnnetuse põhjustamise puhul jääb „tempel mällu“ põhjustajale endale,“ sõnas Naarits. 

Kuigi talverehvid on kohustuslikud alates 1. detsembrist, tasub arvestada, et ilmade jahenedes suverehvide haardeomadused teega halvenevad ning kõvemaks ja kalgimaks muutunud rehvisegu ei hoia enam autot nii kindlalt teel. Naaritsa sõnul on rusikareegliks, et rehvivahetus tasuks plaani võtta siis, kui päevane õhutemperatuur jääb stabiilselt alla 7 kraadi. „Viimase minutini rehvivahetusega oodata ei ole mõistlik. Nii säästame kaasliiklejaid, kaasreisijaid aga ka rehvivahetuse töötajaid, kes detsembri lähenedes ülipikki tööpäevi teevad,“ ütles ta.