Kodukindlustus ja äike

10. juuni 2016

Viimane nädal on keerutanud mitmele poole Eestis üles esimesed suvised äikesepilved. Ühes sellega sagenevad ka juhtumid, kus pikselöögist tekkinud ülepinge kahjustab inimeste kodust olmeelektroonikat. Kindlustusettevõtetele tähendab see automaatselt küsimuste tekkimist, kus kodukindlustuse sõlminud kliendid uurivad, kas kindlustus korvab pikse poolt tekitatud kahju? Vastab ERGO varakahjude osakonna juhataja Erko Makienko.

Pikse poolt kodutehnikale tekitatud kahju kuulub hüvitamisele, kuid kliendil peab selleks olema valitud vastav kodukindlustuse pakett. On ka selliseid pakette, mille puhul on kaitse pikse korral vaid näiteks hoone elektrisüsteemile ehk elektrijuhtmestikul arvestist kuni pistikupesadeni. Seega esimene soovitus on jälgida täpselt oma lepingutingimusi, kus kõik selgitused on kirjas.

Äikese poolt tekitatud juhtumeid tuleb ERGOs aastas ette umbes sadakond. Äikese mõistes kõige eriskummalisem kahju oli selline, kus välk tabas puud, mille küljes oli pesunöör, mis kuumenes sedavõrd, et põletas läbi kõik seal kuivanud pesu.

Otse hoonetesse lööb välk siiski väga harva (kuid siiski on ka meil juhtumeid, kus välk on tabanud korstnat ja süüdanud maja) ning üldjuhul pääseb piksest tingitud ülepinge klientide varani läbi õhuliinide (elekter, telefon, kaabel TV jne). Seega ei pruugi äike olla isegi mitte pea kohal, et tekitada kahju, vaid asuda eemal. Täieliku kaitse annab sellistel puhkudel vaid kodutehnika sellistest võrkudest lahti ühendamine. Seega täna täielikult toimivat alternatiivi kindlustusele praktiliselt ei ole, kuna ükski inimene ei suuda ilmselt olla alati õigel ajal kodus, et võtta kõik pistikud välja või teha täiendavaid investeeringuid pingekaitsmetesse.