Kodumasinates võib peituda salakaval ja kulukas vaenlane

14. oktoober 2021

Kõige enam kahjujuhtumeid eestlaste kodudes saab alguse kodumasinate veetorustike purunemisest, selgub ERGO kindlustuse viimase kahe aasta statistikast. Veekahjudega kaasnevad kulud koduomanikule võivad ulatuda kümnetesse, harvematel juhtudel ka sadadesse tuhandetesse eurodesse.

ERGO varakahjude osakonna juhi Erko Makienko sõnul moodustavad veekahjud umbes kolmveerandi kõikidest kodukindlustuse kahjudest. „Veekahjude põhjuseks on peaaegu alati purunenud või lekkivad voolikud ja torud. Kõige rohkem juhtub õnnetusi sooja veega seonduva torustiku osaga – boilerite, käterätikuivatite, põrandaküttetorudega, aga ka pesumasinate ja nõudepesumasinatega. Sageli saab kahjujuhtum alguse purunenud WC-survevoolikust.“ 

Varakahjude osakonna juht lisas, et parimal juhul tekib põrandale väike uputus, kuid korterelamutes murrab vesi sageli läbi põranda alumiste naabriteni ja võib põhjustada kahju lisaks enda kodule veel mitmele teisele korterile. „Kui keskmine hüvitis naabritele põhjustatud kahjude korral jääb umbes 1600 euro kanti, siis meie praktikas suurim kahju on ulatunud üle 50 000 euro. Suurim veekahju kliendi enda kodus on küündinud 200 000 euroni, seega vesi võib olla väga salakaval ja kulukas vaenlane, “ lisas Makienko. 

Voolikute ja torude purunemise põhjused on erinevad, kuid üks sagedasemaid põhjuseid peitub nende halvas kvaliteedis. „Meie turul müüakse tooteid, mille kvaliteet on seinast seina – inimene võib osta heas usus uue kodumasina ja selle voolik võib laguneda juba lühikese perioodi jooksul. Samas on tihti tegemist ka voolikute väsimisega ehk materjal muutub aja jooksul rabedaks ja murdub. Mõningatel juhtudel on torustik lihtsalt halvasti paigaldatud ja ühenduskohad annavad järele. Igal juhul soovitan oma kodumasinate veeühendusi regulaarselt kontrollida ja kodust ära minnes veekraanid võimalusel kinni keerata,“ paneb Makienko inimestele südamele.  

Inimestel, kes elavad kortermajades, soovitab varakindlustuse spetsialist ootamatute väljaminekute vältimiseks kindlasti sõlmida koos kodukindlustusega ka vastutuskindlustus kolmandatele osapooltele tekitatud kahjude katmiseks: „Õnnetus ei hüüa tulles ja kuigi suurem osa juhtumeid on seotud veega, ei ole see ainus, mis koduomaniku enda või naabri kodu võib kahjustada. Emotsionaalset kaotust kindlustus hüvitada ei saa, küll aga saame abiks olla rahalise kaotuse kompenseerimisel.“

Loe lähemalt ERGO kodukindlustusest siit