Kuidas vältida kokkupõrget metsloomaga

8. november 2022

Kuigi kokkupõrked metsloomadega on ERGO kindlustuse andmetel sel aastal kuuendiku võrra vähenenud, siis kätte jõudnud pimedal, vihmasel ja libedal ajal tuleb kokkupõrke vältimiseks olla eriti tähelepanelik.

Sõidukikindlustuse portfelli juht Kaido Naarits toob välja kasulikud soovitused, kuidas ennetada metsloomaga kokkupõrget ja mida teha, kui õnnetus on siiski toimunud:  

  • Vali õige sõidukiirus. Kiirust ületades võib auto pidurdamine metslooma nähes olla paras katsumus ja lõppeda valusa kokkupõrkega. 
  • Nähes metsloomade eest hoiatavat liiklusmärki, võta hoog maha ja ole valmis selleks, et mõni loom võib päriselt teele joosta. Neid märke ei tohiks mingil juhul ignoreerida. 
  • Teedele on järjest rohkem paigaldatud elektroonilisi liiklusmärke ning kui seal on info, et metsloom on teel (näiteks Tallinna-Tartu maantee uuel lõigul metsloomade ületuskohtades annavad vilkuvad märgid teada loomast teel), tasub seda hoiatust väga tõsiselt võtta. Kui tavalisel staatilisel liiklusmärgil ei ole andureid küljes, näidates aastaringselt sama „pilti“, siis elektroonilised märgid on anduritega ühendatud ning kuvatavasse infosse peab suhtuma väga lugupidavalt. Need ei anna koguaeg ühte ja sama infot, vaid on reaalse olukorraga tunduvalt rohkem vastavuses.  
  • Ohu korral on parim üritada loomast võimalikult kaugelt mööduda või peatuda. Loomulikult veendu enne manöövrit, et ühtki vastutulevat autot ei ole lähenemas. Ole valmis ka järsuks pidurdamiseks. 
  • Teele sattunud looma märgates aeglusta sõidukiirust või peatu ja lülita sisse ohutuled. Ära anna signaali, sest see võib looma ehmatada ning panna käituma ootamatult. 
  • Kui puutud metsloomaga kokku pimedal ajal, siis on soovitatav kaugtuled välja lülitada, sest need võivad looma liikumise asemel paigale naelutada. 
  • Tasub teada, et loomad liiguvad tihtipeale karjadena - näiteks üksikut metskitse või metssiga nähes võib eeldada, et ümbruskonnas on neid rohkemgi ning ühele teele jooksnul loomale võib järgneda veel teisi loomi. 
  • Kui oled metsloomaga kokku põrkunud, siis peatu ja lülita sisse ohutuled. Kui on inimkannatanuid, siis helista koheselt hädaabinumbrile 112. Kui hukkunud või viga on saanud suur metsloom, helista keskkonnainfo telefonil 1313. Väikeulukitest anna teada maanteeinfo telefonil 1510.