LKF: Liikluses on juba 21 000 mootorratast ja mopeedi

28. aprill 2023

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) andmeil on tänaseks kindlustatud ligi 21 000 mootorratast ja mopeedi, mullu samal ajal oli neid kolme tuhande võrra vähem. Möödunud aastal oli kõige rohkem mootorrattaid liikluses augustis, mil oli enam kui 31 000 kehtivat liikluskindlustuse lepingut.

LKF-i juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul on nüüd mootorrataste ja mopeedide hooaeg käes. „Möödunud nädalavahetuse soe ilm meelitas tsikleid garaažist välja nagu seeni pärast vihma. Meie statistika hõlmab aga kindlustatud sõidukeid. Paraku on ligi kaks protsenti neid, kes unustavad liikluskindlustuse teha ning riskivad seejuures suurte väljaminekutega,“ ütles Potsepp ning soovitas kontrollida kindlustuse kehtivust LKF-i veebilehel.

„Liikluskindlustuse fond on sel kevadel saatnud mootorrataste ja mopeedide omanikele 2383 meeldetuletust kindlustuslepingu sõlmimise kohustuse täitmiseks. Kui lepingu sõlmimise kohustus jääb täitmata, siis tekib liikluskindlustus automaatselt sundkindlustusena. See on tavalisest liikluskindlustusest märksa kallim,“ selgitas Potsepp. „Üle 60 protsendi meeldetuletuse saanutest siiski sõlmisid lepingu või kustutasid sõiduki liiklusregistrist, kui nad seda ei kasutanud,“ lisas ta.

Tänavu sõlmitud mootorratta ja mopeedi liikluskindlustuse keskmine aastamakse on 61 eurot, eelmisel aastal oli see 53 eurot. Liikluskindlustuse tegemisel tasub võrrelda hindu liikluskindlustuse kalkulaatoris www.lkf.ee/kalkulaator.

2022. aastal põhjustati mootorratastega ja mopeedidega 191 liiklusõnnetust, mille keskmine kahju oli 2800 eurot ja kogukahju oli 535 000 eurot. Transpordiameti statistika kohaselt sai mullu mootorratturi osalusel juhtunud liiklusõnnetustes vigastada 118 inimest ja hukkus neli inimest.

ERGO sõidukikindlustuse portfelli juht Kaido Naarits soovitas enne esimest kevadist mootorrattasõitu kontrollida üle mootorratta seisukord, pidurid ja tuled. „Lisaks sõiduki tehnilise korrasoleku kontrollimisele soovitus lapsevanematele, kelle laps sõidab mopeediga: kontrollige oma lapse kasutuses oleva mopeedi liikluskindlustuse kehtivust. Samuti on mõistlik neil, kes aastaringselt sõidukiga liikluses ei osale, meelde tuletada liiklusreeglid ja -viisakus,“ ütles Naarits. „Kevadeti on paraku liikluses näha, et lisaks kindlustusele ununeb ka korrektne liiklemisoskus ja teistega arvestamine teedel. Olenemata sellest, kas osaleme liikluses autojuhi, mootorratturi, jalakäija või jalgratturina, oleme osa ühtsest liikluse ökosüsteemist ning üksteisega arvestamine ja elementaarne viisakus teineteise vastu on need, mis viivad meid ohutuma liikluskeskkonna poole,“ ütles Naarits.

Naaritsa sõnul saab praktiliselt kõigis mootorratturite põhjustatud õnnetustes kahjustada ka tema sõiduvahend. „Liiklusõnnetuse põhjustamisel korvab kohustuslik liikluskindlustus kahju kannatanule, aga mootorratta parandamise kulu katab kasko. ERGO keskmine mootorratta kasko kahju on 5147 eurot, suurim kahju eelmisel aastal oli aga 9000 eurot,“ ütles Naarits.

Kui juhtub liiklusõnnetus, siis saab seda vormistada veebilehel avarii.lkf.ee.

LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu.

ERGOs kaitseb lisaks liikluskindlustusele sinu mootorratast või ATV-d motokasko!