Tasub teada: millal on õigus liiklusõnnetuse süüdlaselt rendiauto kulu välja nõuda?

15. november 2018

Liiklusõnnetuses kannatanud osapool võib jääda hoobilt jalameheks ja seda halvemal juhul mitmeks kuuks. Mõnel juhul ei saa selle aja jooksul eluks vajalikke sõite ka ühistranspordiga teha või on sõiduvahend suisa igapäevase elatise teenimise vahendiks. Sageli pole muud lahendust kui võtta kasutusse rendiauto.

Rendiautoga kaasnevad aga paratamatult kulud – mida pikemaks perioodiks asendusautot vaja on, seda suuremaks summad paisuvad. „Paraku ei ole asendusauto kohustusliku liikluskindlustuse seaduse alt hüvitatav kahju, mistõttu on kannatanul küll õigus küsida kahju põhjustajalt õigustatud transpordikulude hüvitamist, ent kiired lahendused uuesti liikuma pääsemiseks tuleb siiski endal leida,“ ütles ERGO riskijuht Kaido Naarits

Märksa lihtsam on olukord siis, kui autole on sõlmitud kaskokindlustus. Sellisel juhul katab kindlustus kannatanule asendusauto kasutamise põhjendatud kulud ja selle kulu sissenõudmisega põhjustajalt tegeleb kindlustusselts ise edasi. Naarits tõi välja, et ERGO pakub ainsa kindlustusseltsina võimalust liikluskindlustusele ühe lisaeuro eest kuus juurde soetada asendusauto nõuete kaitse. „Selle lisakaitse korral tegeleb kindlustusselts ise kannatanu asendusauto nõudega. Vajadus sellise kaitse järele on olnud seni kümnetel klientidel iga kuu,“ lisas ta.

Kahju põhjustajat võib seega tabada peale liiklusõnnetust nõue tasuda ka kannatanu asendusauto eest. „Võlaõigusseaduse järgi on see nõue täiesti põhjendatud, kui auto on igapäevaselt vajalik ja muude transpordilahenduste kasutamine on raskendatud. Näiteks kui vajad autot igapäevaselt lapse lasteaeda viimiseks ja tööle jõudmiseks või kui näiteks tavapärase paarikümne minuti asemel võtaks see mitu tundi,“ selgitas Naarits.

Kõigi ERGO liikluskindlustuse lisakaitsete kohta saad lugeda siit.