Pikad ravijärjekorrad ei pea olema igapäevane reaalsus – kuidas neist pääseda?  

3. november 2020

Eraravikindlustus on mõeldud neile, kelle jaoks on oluline oma tervist regulaarselt kontrollida ning mure korral kiiresti arsti juurde pääseda. Kui oled kogenud pikki järjekordi eriarsti juurde pääsemiseks või erakliiniku hinnakirjast rahakott üle ei käi, tasub mõelda võtta oma tervisele lisagarantii ehk sõlmida vabatahtlik ravikindlustus.
Ka ettevõtjatel tuleb mõelda, kuidas toetada oma töötajaid kui ettevõtte kõige olulisemat väärtust. Tervisemure korral võib pikkades ravijärjekordades ootamine olla töötajale stressirohke ja mõjutada töötulemusi. Üha enam valitakse ettevõtete motivatsioonipakettidesse just ravikindlustust, et toetada töötajate tervist ja heaolu.

ERGO ravikindlustuse riskijuht Janika Lüüs-Likk selgitas, et eraravikindlustus täiendab Haigekassa kindlustust. „Eestis on Haigekassa süsteem solidaarne ja ressurss piiratud. Sestap võib olla juhtumeid, kus inimene oma murega ei saa arsti juurde nii kiiresti, kui ta soovib,” rääkis Lüüs-Likk.

Üks olulisemaid eraravikindlustuse eeliseid on, et see annab võimaluse saada eriarsti juurde kiiremini, kuna tasulise visiidi kulud katab kindlustus. Samuti hüvitab eraravikindlustus kulutusi tervisele, mida Haigekassa ei hüvita: näiteks hambaravi, arsti määratud füsioterapeudi visiit, vaktsineerimine, tasulised tervisekontrollid, abivahendid pärast haigust või õnnetust (kargud, ratastool, tugisidemed jms).

Kui vaadata, millistel juhtudel on ERGO kogemuse kohaselt kõige rohkem eraravikindlustusest abi, toob ravikindlustuse riskijuht välja just hambaravihüvitise. „Hambaravi on Eestis väga kallis teenus ja uuringute kohaselt jääb see paljudele just raha tõttu kättesaamatuks. Eriti hästi näeme seda tööandja ravikindlustuse puhul, kus töötajad kasutavad hambaravi hüvitist kõige enam,” märkis Janika Lüüs-Likk.

Väga palju kasutatakse ravikindlustust ka eriarstide juurde pääsemiseks. Tõsi, Haigekassa kaudu on eriarstide juurde pääsemine samuti võimalik, kuid ootejärjekorrad on tihti nii pikad, et haigus võib vastuvõtu ajaks juba väga kaugele areneda.

„Näeme igapäevaselt, kuidas kiire arsti juurde pääsemine reaalselt päästab elusid. Näiteks tavapärasesse tervisekontrolli läinud naistel avastatakse enim emakakaelas toimunud muutusi ning meestel eesnäärmemuutusi. Haigekassa järjekorrad nimetatud operatsioonidele on pool aastat kuni aasta, eraravikindlustusega aga on võimalik teha operatsioon ka erakliinikus, mille kulud hüvitab kindlustus,“ tõi Lüüs-Likk välja.

Koroonakriisi puhul ei tohi ära unustada vaimset tervist. On väga oluline, et vaimse tervise murede korral saadakse õigeaegselt abi. Tänases olukorras aga võivad järjekorrad psühholoogi või psühhiaatri juurde olla üsna pikad ning oma rahakott sadadesse eurodesse ulatuvale eraravile peale ei hakka. Ka neid kulusid aitab eraravikindlustus katta.

Eraravikindlustuse sõlmimise võimalus on nii eraisikutel kui ka ettevõtetel.

ERGO ravikindlustuse riskijuhi sõnul on järjest enam tööandjaid huvitatud sellest, et pakkuda oma töötajatele juba harjumuspärasteks muutunud spordihüve kõrval ka eraravikindlustust, mis toetab töötaja tervist ning vähendab pikas perspektiivis töötaja haiguspäevade arvu.

Alates 2018. aastast on tööandjatel võimalus erisoodustusmaksuvabalt hüvitada töötajate tervise toetamiseks ja parandamiseks tehtavaid kulutusi. Paljud ettevõtted on selle aktiivselt kasutusele võtnud. Näiteks ERGO on andnud oma töötajatele võimaluse valida spordikulude või ravikindlustuse hüvitamise vahel. Nii saavad erinevate vajadustega töötajad valida just neile sobiva tööandja soodustuse.