Pühad on varastele töine aeg: kaubaks läheb isegi päkapikule jäetud saabas

23. detsember 2021

Jõulud ja aasta lõpp on enamikule meist rahulikum aeg, mil ollakse pere või sõpradega, kaunistatakse kodud, ehitakse kuused ning valmistatakse maitsvaid roogasid. Ometi võivad nii mõnedki armsaks saanud jõuluaja rituaalid meile ettevaatamatuse ja hooletuse korral suurt kahju tuua.

Kui vaadata otsa statistikale, siis jõulupühad on kindlustusandja jaoks keskmisest veidi rahulikum periood. Samas toimub sõidukitega palju õnnetusi just pühade-eelsel perioodil, mil inimesed lähevad kaubanduskeskustesse jõulukinke soetama. Kui suurte keskuste parklates toimub nagunii üsna tihti väiksemaid avariisid ja plekimõlkimisi, siis pühade-eelses saginas on see veelgi võimendunud.

ERGO varakahjude vanemkäsitleja Tuuli Kalberg toob välja kuus punkti, millele ei pruugi esmapilgul tähelepanu pöörata, aga mis võivad kätkeda endas erinevaid ohte:

  • Tuuletõmbes üksik küünal. Paljudele inimestele meeldib talvel ja jõulude ajal küünlaid põletada. Samas tuleb veenduda, et küünal ja küünla ümbrus oleks ohutu – ära paiguta seda poolkinnisesse ja madalasse kapiriiulisse ega süttivale alusele. Samuti jälgi, et küünla ümber poleks kaunistusi. Lisaks, ära jäta küünlatuld üksi – meie kogemus on näidanud, et isegi tuuletõmme võib põhjustada küünla paigaltnihkumise, mille tagajärjeks on põlenud kodu.

  • Kaela kukkuv kuusk. Kui tood metsast kuusepuu, siis mõtle läbi selle asukoht ja pea silmas, kas peres on lapsi või lemmikloomi. Püüa kuusk fikseerida nii, et ta ümber ei kukuks ning taga, et kuusele riputatud ehted ja kaunistused ei põhjustaks purunemisel või kukkumisel vigastusi. Läbi tuleks mõelda ka kuuse kastmine. Paraku juhtub sageli, et vesi tilgub mööda või anum lekib, mis rikub kas põrandat või vaipa.

  • Kaunistus toob lühise. Elektrilised jõulutuled, valgusketid ja muud kaunistused on toredad, aga ka nende kasutamisel tuleb ettevaatusabinõusid silmas pidada. Elektrilised jõulutuled võivad pikalt põledes kuumaks minna ja näiteks kuiva kuuse põlema süüdata. Kui kaunistada valguskettidega maja fassaadi või terrassi, tuleks samuti veenduda, et juhtmed oleks maapinnast kõrgemal ega puutuks kokku vee, lume või mustusega.

  • Ehmatav ilutulestik. Nii nagu inimesed kipuvad end pühade perioodil hea ja paremaga kostitama, võidakse ka lemmikloom üle toita. Seda tuleks aga vältida, kuna liiga suur kalorsus võib kaasa tuua terviseprobleeme. Lisaks tuleks arvestada, et paljud koerad kardavad paaniliselt ilutulestikku, mistõttu võib ootamatu pauguti kaasa tuua looma kadumise. Hoia koera ilutulestiku ajal rihma otsas.

  • Ahju unustatud kalkunipraad. Pühade ajal veedavad inimesed rohkem aega köögis ja kokkavad omal käel. Sel juhul tulekski keskenduda toidu valmistamisele, sest harvad pole juhud, kus ahju või pannile unustatud jõulupraest võib alguse saada tulekahju. Ette tuleb ka olukordi, kus köögis hoogsalt toimetades kukub inimese käest kas lõikelaud, raskem soolatoos, õlipudel või pudrupott, mis vigastab keraamilisi pliidiplaate.

  • Ahvatlevad kingitused autos. Jõulude ajal jäetakse tihti oma isiklikud esemed või kodud valveta, mis annab tööd varastele. Levinud on juhtumid, kus inimesed jäävad ilma näiteks kingikottidest, mille nad jätsid autos nähtavale kohale. Lisaks üks muhedam lugu ka. Selleks, et päkapikul poleks vaja uksest sisse hiilida ja kingitusi ikka rohkem mahuks, tõstis laps mõlemad saapad ööseks ukse taha. Hommikul ukse taha piiludes oli pettumus suur, kuna polnud ei kinke ega saapaid.