Sagenenud torulekked ja vandalismijuhtumid panevad ettevõtted proovile

26. november 2019

Lõppev aasta paistab kindlustussektoris silma rohkete ettevõttekindlustuse kahjujuhtumite poolest. Ainuüksi oktoobri lõpus Eestit tabanud torm jättis päevadeks seisma mitme suurettevõtte tegevuse, kokku on ERGO kindlustusele tänavu laekunud ligi 500 ettevõttekindlustuse kahjujuhtumit.

Statistikast selgub, et torm on siiski vaid väikese osa kahjujuhtumite põhjuseks – peamiselt tugevast tuulest tingitud katusekahjusid on ette tulnud kõigest 42 korral. Kõige enam muresid põhjustavad ettevõtetele hoopis torulekked ja vandalism. Keskmised kahjusummad ulatuvad mõlemal juhul mitmetuhande euroni.

„Torustiku purunemisega on seotud praktiliselt iga neljas ettevõtte kahjujuhtum. Ühe viimase aja suurima veekahju põhjustas lõhkenud toru, mille tulemusel uputas kuum vesi öö jooksul kogu tehase, seal olevad masinad, materjalid ning toodangu. Kahju suuruseks kujunes mitusada tuhat eurot,“ tõi näiteks ERGO varakahjude osakonna juht Erko Makienko.

Vandalismijuhtumeid on tänavu registreeritud 78 ning uste ja akende klaasikahjusid kokku 61 korral. Tulekahjus on kannatada saanud 22 ettevõtet, ent tuleõnnetuste puhul on kahjud sageli kõige ulatuslikumad.

„Ehkki vara kindlustamine on ajaga Eesti ettevõtjatele muutunud omasemaks, siis äritegevuse katkemise vastu kaitse leidmises suurt vajadust ei nähta. Sellele hakatakse mõtlema alles siis, kui kõige hullem on juba juhtunud. Kõigist varakindlustuse sõlminud ettevõtjatest jääb ärikahjude vastu kindlustanute osakaal viie protsendi juurde. Ometi kaasneb õnnetustega pikki ärikatkestusi üha sagedamini,“ lisas Makienko.

Statistika kohaselt juhtub kõige sagedamini õnnetusi ettevõtetega, mis tegutsevad kinnisvara-, majutus- või toitlustussektoris. Kõige suuremad kahjusummad kaasnevad õnnetuste korral aga ettevõtetele, mis tegelevad töötleva tööstuse, tervishoiu ning põllumajanduse, metsamajanduse ja kalapüügiga.