Seitse nõuannet, mida teha liiklusõnnetuse korral

27. aprill 2015

Kevad toob tänavatele rohkem mootorrattureid, jalgrattureid ning jalakäijaid, see aga võib tekitada olukordi, kus kõik liiklejad tee peale ei mahu. Kuid mida teha, kui on juhtunud ühe liikleja jaoks kõige hullem - liiklusõnnetus?

Pärast liiklusõnnetust tuleb võimalikult kiiresti ja ohutult peatuda ning sisse lülitada ohutuled. Piiratud nähtavuse korral tuleb teele panna ka ohukolmnurk. Pimedal ajal või halva nähtavuse korral sõidukist väljumisel peab olema seljas helkurvest. Kui liiklusõnnetuses on kannatanuid, siis tuleb anda esmaabi ja teavitada häirekeskust numbril 112. Eelnev on tegelikult elementaarne ning iga liikleja peaks seda teadma. Mida aga peaks tegema, et juhtumi lahendamine sujuks võimalikult kiiresti?

1. Vormista sündmuskohal valgel paberil või vastaval blanketil “Teade liiklusõnnetusest” koos teise osapoolega liiklusõnnetuse asjaolud.

2. Aktis peab olema kahju põhjustanud inimese allkirjaga kinnitus, et ta võtab vastutuse kahju tekkimise eest. Lisaks peab täidetud akt sisaldama kõikide juhtumi osapoolte andmeid (nimi, telefon, aadress, e-post). Aktile tuleks võimalusel märkida ka tunnistajate nimed ja kontaktandmed.

3. Võimalusel tee sündmuskohast, õnnetuses osalenud sõidukitest ja sõidukite asenditest pilte. Kui juhtumil oli pealtnägijad, küsi neilt kontaktandmed. 

4. Kui osapooled ei ole vastutuse küsimuses ühel meelel, teavita juhtumist häirekeskust numbril 112; sündmuskoht tuleb säilitada võimalikult juhtumijärgses seisundis.

5. Vigastatud sõidukid tuleb pärast juhtumi kirjalikku vormistamist sündmuskohal avariipaigalt ära pukseerida. Olenevalt liikluskindlustuse poliisi andnud seltsist võib see olla kas tasuta või tasuline. Näiteks ERGO liikluskindlustuse poliisiga sõiduautodel ja mootorratastel kaasneb tasuta puksiirabi.

6. Pärast liiklusõnnetusjuhtumit pöördu esimesel võimalusel teatega emma-kumma osapoole kindlustusseltsi poole. Liikluskindlustuse juhtumist saab teavitada mitmel viisil – kindlustusseltsi kodulehel, kindlustusseltsi koostööpartneri juures, e-posti teel, kahjukäsitluse kontoris või telefonitsi.

7. Pärast juhiste saamist pöördu esimesel võimalusel kindlustusseltsi soovitatud remondiettevõttesse sõiduki vigastuste fikseerimiseks ja remondikalkulatsiooni koostamiseks.

Rain Tomingas, ERGO kahjukäsitluse osakonna transpordikahjude grupi juht