Sombune ilm paneb reisimõtted peas keerlema...?

4. august 2017

ERGO kahjukäsitluse osakonna juhataja Caterina Lepvalts räägib, mida reisi planeerides silmas pidada:

"August on hea aeg reisimiseks, kuid sageli ei ole inimesed, eriti just eakad, tegelikult valmis Euroopa lõunapoolsetes riikides valitsevaks kuumuseks. Levinumad kuumusega seotud terviseprobleemid on südame rütmihäired ja kõrgenenud vererõhk. Kahju, kui kaua oodatud puhkus tuleb haiglaseinte vahel veeta.  

Väga oluline on, et valitaks võimalikult suur tervisekindlustuse kindlustuskaitse. Ei ole harvad juhtumid, kus operatsioon ja sellele järgnev ravi võib näiteks Türgis või Iisraelis maksma minna kaugelt üle 50 000 euro. Kindlasti tasub juba enne reisi soetamist üle vaadata, milline on sihtkohas keskmine temperatuur ja mõelda, kas tunned end kuumas mugavalt ning selle järgi ka oma plaane teha. 

Kui siiski ootamatu haigus või õnnetus reisil olles tabab, siis oleks kõige õigem koheselt ühendust võtta kindlustusseltsi poolt soovitatud kahjuabi numbril ja saadud soovitusi ka järgida. Nii saab kindel olla, et ka võõras kohas saate kvaliteetset arstiabi. 

Sageli ei teata, milliseid ravimeid võib lennukisse kaasa võtta, millised dokumendid on vajalikud. Ravimitega Eestist välismaale või välismaalt Eestisse reisimiseks võib olla vaja Ravimiameti luba, Schengeni tunnistust või retsepti koopiat/arsti teatist tõendamaks, et ravimid on arsti poolt välja kirjutatud ja apteegist välja ostetud ning tegemist on vaid isiklikuks kasutamiseks mõeldud ravimitega. Lisainfo: https://www.ravimiamet.ee/ravimitega-reisimine

Reisi planeerides tuleb kindlasti üle vaadata oma reisidokumendi kehtivus ja täpsustada, millised on reisi ajal läbitavate riikide viisatingimused. Samuti soovitame järgida ka Välisministeeriumi reisiinfo lehel olevaid soovitusi. Paraku pole reisikindlustusest abi, kui kehtivuse kaotanud passiga lennule ei lubata. Ka näiteks Soome või Lätti sõiduks peab olema ID kaart või pass kaasas, juhilubadest naabrite juurde sõitmisel ei piisa. 

Reisikindlustus tasub osta kohe koos reisiga, sest siis on kindlustuskaitse peal ka enne reisi algust. Näiteks teavitab lennufirma peale piletite ostu (aga enne reisi algust) lennuplaani muutusest ja inimene, kellel oli planeeritud mitmeid jätkulende peab nüüd ostma uued piletid. Reisikindlustuse olemasolu korral aitab uute piletite kulu kanda kindlustusfirma. Paraku on üsna sagedased olukorrad, kus reisile mineja haigestub enne reisi ja alles seejärel tuleb meelde kindlustus soetada. Sellisel juhul on aga inimene hiljaks jäänud ja kindlustus kahjuks ei saa aidata tehtud aga kasutamata jäänud kulutuste korvamisel.  

Juhul, kui sihtkohta jõudmiseks on vaja ümber istuda erinevates lennujaamades, siis tuleb kindlasti arvestada vastavas lennujaamas kehtivat miinimumaega. Kogenud reisisellid eksivad tihti nende nõuete vastu, kuid ka neid võivad tabada ootamatused näiteks täiendava turvakontrolli osas. Samuti võib väikeste lastega reisimise puhul tavapärane teekond juba tuttavas terminalis kordades rohkem aega võtta."