Suusamäelt otse haiglasse: sagenevad luumurrud ja kokkupõrked lumistel nõlvadel

29. detsember 2021

Lumise talve ja alanud koolivaheaja tõttu on tuhanded inimesed vallutanud Eestimaa liuväljad, suusa- ja kelgumäed, mistõttu on kindlustusseltsid valmistunud talvise meelelahutusega seotud õnnetusjuhtumite sagenemiseks.

Juba enne jõulupühade ja koolivaheaja algust, 20. detsembri seisuga oli ERGO kindlustus sel aastal registreerinud 22 kahjujuhtumit, kus lapsed või täiskasvanud sattusid õnnetusse talviste vabaajategevuste käigus. Neist pea pooled juhtusid lumelauaga sõites. Tavaliselt ongi talviste sportimistega seotud juhtumeid aastas 30 ringis. Kuna eelmine aasta oli nii mitmelgi põhjusel tavapärasest erinev, polnud ka õiget talveilma, siis oli selliste juhtumite arv oluliselt väiksem.  

Et ka kelgumäel võib tõsiseid traumasid saada, siis siin mõned näited. Kelguga jäisest mäest alla sõites kaotas kelk suure hoo tõttu juhitavuse ja sõitis piirdevõrku, see kelgusõit lõppes jalaluu murruga. Teisel juhul sõitis kannatanu kelgumäe all olnud auku, mistõttu jäi tema jalg augu ja kelgu vahele ning sai vigastada. Kolmas kelgumäega seotud kahjujuhtum lõppes ohvrile selgroolüli murruga, kui ta kukkus kelgult maha otse seljale.  

Liuväljal juhtunud õnnetustest enamik on seotud kukkumiste ja uisutajate omavaheliste kokkupõrgetega. Näiteks ühe uisutaja ootamatu pidurduse tõttu põrkasid mitu inimest kokku, mistõttu ühe uisutera tungis teisele jalga ning kannatanu haav vajas õmblemist. Teise juhtumi puhul kukkus inimene aga näoga vastu jääd ja vigastas esihambaid.      

Kukkumised ja kokkupõrked on olnud suusamäel ja -rajal juhtunud õnnetuste peamisteks põhjusteks, kuid vähemalt ühel juhul hüvitas ERGO kahjud suusatajale, kes sõitis vastu puuoksa ja vigastas silma.    

ERGO isikukahjude osakonna juhi Julia Pakini sõnul on teadlikkus õnnetusjuhtumikindlustuse vajalikkusest aastast-aastasse kasvanud. “Inimesed tunnetavad vastutust oma lähedaste ees ja tajuvad, et ravikindlustus ei kata kõiki kahjusid. Just seetõttu on õnnetusjuhtumikindlustus väga oluline täiendav garantii. Näiteks kui inimene liuväljal või suusamäel kukub ning vajab hambaravi, siis sellise kuluka ravi eest tasumiseks kohe kindlasti haigekassa hüvitisest ei piisa, küll aga on siinkohal abi, kui valida õnnetusjuhtumikindlustuse ravikulude hüvitis,” ütles Pakin. 

Viimase nelja aasta talviste õnnetusjuhtumite puhul jäid kindlustushüvitised 20 ja 5590 euro vahele. Keskmine hüvitis oli 625 eurot. Kokku hüvitati nende õnnetusjuhtumite eest 49 405 eurot.

Kaitse end ja sõlmi ERGO õnnetusjuhtumikindlustus SIIN 
Loe ka korduma kippuvaid küsimusi elu- ja õnnetusjuhtumikindlustuse kohta SIIN.