Uuring: eestimaalased on hädas juriidiliste probleemidega

22. november 2018

Viimase kolme aasta jooksul on juriidilise iseloomuga probleeme tulnud ette 46% eestimaalastest, selgub ERGO kindlustusseltsi tellimusel Eesti elanike seas läbi viidud uuringust. Kõige enam on probleeme tekitanud tarbijaõigustega seotud küsimused.

„Iga viies inimene on sattunud viimase kolme aasta jooksul vähemalt korra tarbijaõigustega seotud keerulisse olukorda, mille lahendamine on nõudnud juriidilist abi. Pea sama levinud on ka sõidukite, kodu ja töösuhetega seotud juriidilised küsimused, millega on kokku puutunud vähemalt iga kuues eestimaalane,“ kommenteeris uuringutulemusi ERGO kindlustusekspert Maiko Kalvet.

Kindlustusseltsi enda statistika näitab, et tarbijaõigustega seotud õigusabikulude kindlustusjuhtumitest on kõige tüüpilisem olukord, kus ettevõte keeldub garantii ajal kliendi pretensiooni korral ostetud kaupa parandamast või ümber vahetamast.

Tööõiguse valdkonnas on levinud aga juhtumid, kus tööandja lõpetab töösuhte seadusevastaselt ilma igasuguse eelneva hoiatuseta, keeldub ületundide tasustamisest või tekivad tööandjaga vaidlused pärast lapsehoolduspuhkuselt tagasi tööle naasmist. Sõidukitega seoses avastatakse pahatihti autol pärast ostutehingut mõni varjatud puudus või pole autoremondi töökoda teinud oma tööd korralikult.

„Uuring kinnitab, et selliste olukordade lahendamisel on enam kui pooltel juhtudel vajatud õigusabi, kuid ainult 22% inimestest on seda päriselt kasutanud,“ ütles Kalvet. Peamine põhjus, miks vajalikel juhtudel õigusabi kasutamata jääb, peitub vastanute sõnul abi liigses kalliduses. „Oma õiguste eest seismine on kallis ning õigusabi eest polegi paljud inimesed suutelised igal ajahetkel ise oma säästude või laenuraha arvelt maksma. Selleks on mõeldud välja oluliselt taskukohasem võimalus ehk kindlustuskaitse, mis võimaldab inimestel oma õiguste eest kasvõi kohtuni välja seista,“ selgitas Kalvet.

ERGO on andnud oma klientidele tänavu õigusalaseid käitumisjuhiseid ligi 3000 korral ning kokku on esitatud seltsile üle kolmesaja õigusabikulude kahjuteate.