Viimase sügistormi purustused olid kõige raskemad pea 20 aasta jooksul

23. oktoober 2023

Oktoobri alguses Eestit laastanud sügistormi võib kahjustuste poolest pidada viimase ligi 20 aasta rängimaks, seni käsitletuist suurima juhtumi kulud ulatuvad 40 000 euroni. 

„Suve lõpul ja sügisel on ikka tormiseid ilmu. Selle aasta oktoobri alguse torm venis aga suhteliselt pikaks, tugev tuul lõõtsus mitu päeva järjest,“ selgitas ERGO kindlustuse kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts suurte kahjude põhjuseid. 

Tänaseks on ERGO kindlustusega ühendust võtnud 208 klienti, kelle vara sai tormituultes kannatada. Nii ulatuslikku kahju pole Eestis esinenud alates 2005 aasta jaanuaritormist, mis oli siiski veelgi raskem: toona pöördus kindlustuse poole lausa üle 500 inimese. 

Tormituulte tehtud kogukahjusid on praeguseks kokku loetud 563 000 euro eest. Seni esitatud kahjujuhtumitest üle poole on seotud kodukindlustusega, millest enamiku põhjustasid elu- ja abihoonetele ning aedadele kukkunud puud, samuti said kannatada katused. „Kõige kallimad ongi katustele tekkinud kahjud, praeguseks on suurim teadaolev taastamisele kuuluv summa 40 000 eurot,“ ütles Lepvalts. Sõidukite puhul olid peamiseks kahjude põhjuseks autodele kukkunud puud või murdunud oksad. 

Torm andis ERGO kahjukäsitlejatele kõvasti lisatööd, praeguseks on lahendatud umbes viiendik juhtumitest. „Kuna torm möllas tihedalt asustatud piirkondades, siis oli kahjustatud hooneid palju ja seega võtab aega ka kahjustuste hindamine ja taastamispakkumiste tegemine,“ viitas Lepvalts, et praegu kokku löödud numbrid on ikkagi veel esialgsed. 

Inimesed saavad tormi tõustes oma vara kaitseks nii mõndagi ära teha. Enne tormi tuleks kinnitada või varju alla viia kõik esemed, mida tuul liigutada jaksaks, autod tuleks parkida garaažidesse või lagedale, et vältida langevate puude alla jäämist. Väga tugeva tormiga tuleks vältida ka ahju kütmist – korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata ja elamise suitsuga täita.