Viis kõige sagedasemat küsimust suvekodu kindlustamise kohta

10. juuni 2024

Toome välja vastused enamlevinud küsimustele, mis suvekodu kindlustamist puudutavad.

1. Mis on suvekodu ja alalise elukoha peamine erinevus?
Peamiseks elukohaks loeb ERGO kodu, kus elatakse vähemalt 182 päeval aastas. Selliseid kodusid võib olla ka kaks. Kui aga üks neist on selline, kus viibitakse vaid nädalavahetustel või mõnel kuul aastas, seal elamine võib periooditi olla takistatud laste koolikohustuse, haiguste perioodi, töö iseloomu või ka halbade ilmaolude tõttu, siis tasub suvekodu märkida mittealaliseks elukohaks. Kindlustust sõlmides tasub suvekodu sellisel juhul märkida mittealaliseks elukohaks. Kindlustus võiks aga suvilal kehtida läbi aasta, kuna sageli juhtuvad õnnetused just siis, kui inimest ennast suvilas ei viibi. Seetõttu ei pruugi omanik õnnetusest kohe teada saada ja selleks hetkeks kui suvilasse saabutakse, on kahju ulatus juba oluliselt suuremaks kasvanud, kui see oleks olnud kohesel avastamisel. 

2. Millised on sagedasemad õnnetused suvekodudes?
ERGO praktikas on suvekodudega juhtunud läbi aastate mitmeid esmapilgul uskumatuid juhtumeid. Näiteks on talvel suvilat külastanud omanikud leidnud eest jäälossi, koos liuväljade ja purikatega – tuli välja, et suvekodu torustik unustati sügisel tühjendamata, mistõttu torustik külmus ja purunes ning vesi muudkui voolas, kuniks talvine pakane selle ära jäätas. Samuti on olnud juhtumeid, kus tühja maja on üle võtnud kodutud, kes on sinna laagri loonud või on hiired elektrijuhtmeid närinud, millest tekkinud lühise tagajärjel on maja põlema süttinud. Suvekodus elades ette tuleb ka n-ö tavalisi koduseid õnnetusi: toit läheb kõrbema, malmpott lõhub kukkudes pliidiplaadi, kraan hakkab lekkima, lapsed mängivad õues palli aknasse. 

3. Milline kindlustus suvekodule valida?
Tänapäeva suvekodud on järjest harvem tüüpprojekti järgi ehitatud lihtsad pisikesed majakesed. Järjest enam on vanad talud renoveeritud, aga ka tüüpsuvilad üles vuntsitud ja hooned on varustatud tänapäevaste tehnikavahenditega. Seepärast soovitame suvekodule valida laia kindlustuskaitse ehk kodukindlustuse Maksi tootepaketi. Sellega kaasneb ka boonus: koos eluhoonega (eramuga) on 10 000 euro ulatuses kindlustatud ka rajatised ning kuni 20 m2 üldpinnaga väikehooned.

4. Kas saan kindlustada ka suvekodus oleva vara?
Ka suvekodus on vara, mida õnnetuse korral asendama peab – mööbel, harrastusvahendid, riided, aia- ja kodutehnika. Seega on mõistlik sõlmida lisaks hoonekindlustusele ka koduse vara kindlustus. 

5. Millistes olukordades on abi vastutuskindlustusest?
Kodukindlustusele lisakaitsena valitud vastutuskindlustus on abiks, kui oled ise või sinu pereliikmed on põhjustanud kahju kolmandale isikule. Näiteks olukordades, kus muru niitmisel lendab kivi naabrimehe kasvuhoonesse, tuulega murdub kinnistult puu ja lõhub naabermaja katuse või koduhoovis tehtud lõkkest lendub säde, mis süütab naabri elumaja või sauna.  

Tutvu kodukindlustuse pakettidega siin.